Nowy numer 32/2020 Archiwum

Na piechotę do Matki

- Pielgrzymowanie jest czymś trudnym i wymagającym, jest to pewnego rodzaju szaleństwo, na które tak wielu z nas porywa się każdego roku - opowiada ks. Łukasz Grelewicz, kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Już za parę dni z archidiecezji gdańskiej na pątniczy szlak do Częstochowy wyruszą trzy pielgrzymki - 33. Gdyńska Piesza Pielgrzymka oraz najdłuższa w Polsce - 37. Kaszubska Piesza Pielgrzymka. Pierwsza z nich wyjdzie już 26 lipca, a druga - dzień wcześniej.

Gdańska Piesza Pielgrzymka wyruszy 28 lipca po raz 36., by po 16 dniach dotrzeć na Jasną Górę. Wszystkich pielgrzymów łączy chęć poświęcenia sił i podjęcia - jak mówi ks. Grelewicz - szalonego wysiłku dla Kogoś, kogo się kocha.

- Mamy wspólny cel: idziemy razem do Częstochowy, by oddać hołd naszej Matce. W pielgrzymce pociąga to poczucie przynależności do wspólnoty ludzi. Można tu doświadczyć jedności, szacunku, troski bliźniego i miłości Boga. Jesteśmy ze sobą przez ponad dwa tygodnie codziennie - modlimy się, śpiewamy, słuchamy konferencji, walczymy z przemęczeniem, ale przede wszystkim wspieramy się i jednoczymy w Chrystusie - wyjaśnia.

Pielgrzymują starsi i młodsi. Wierzący i ci, którzy Boga chcą dopiero odnaleźć. Pątnicy, oprócz swoich intencji, niosą też te powierzone im przez ludzi, także spotkanych po drodze.

Gdańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę stanowią obecnie 4 grupy: fioletowa, żółta, czerwona i brązowa. W pielgrzymkowym trudzie wspierają je stacjonarnie członkowie grupy biało-złotej, gromadzącej w swoich szeregach osoby, które - z różnych względów - nie mogą wziąć udziału w pątniczym wędrowaniu.

- Modlitwa za pielgrzymów jest bardzo cenna, bo ona nas niesie. Dzięki niej jesteśmy bezpieczni. Ci, którzy należą do grupy biało-złotej, także pielgrzymują. Podążają z nami duchowo i wspólnie docieramy do Częstochowy. Bo jako wspólnota Kościoła jesteśmy jednością - wyjaśnia ks. Łukasz.

Wspólne hasło pielgrzymek brzmi: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". - Tak przygotowaliśmy tematy konferencji, żeby uczestnicy mogli odkrywać kolejne Jego przymioty. Przyjrzymy się sylwetkom konkretnych świętych i błogosławionych osób, w których życiu zadziałał Duch Święty - wyjaśnia ks. Grelewicz.

Kierownik dodaje, że w trakcie organizacji GPP nie zapomniano o 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - Jest to szczególny czas, kiedy powinniśmy sobie przypomnieć o szacunku do naszej ojczyzny. Dlatego postanowiłem zaprosić pracowników gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej do wspólnego pielgrzymowania i przybliżenia uczestnikom historii naszej ojczyzny - podkreśla ks. Grelewicz.

Więcej informacji oraz zapisy na Gdańską Pieszą Pielgrzymkę, która odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego", znaleźć można TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama