Nowy numer 32/2020 Archiwum

Ku czci powstańców

W dwóch miejscach - na placu przed Muzeum II Wojny Światowej oraz na łostowickim cmentarzu - mieszkańcy Gdańska oddadzą hołd bohaterskim powstańcom.

Uroczystym Apelem Pamięci na placu przed gmachem Muzeum II Wojny Światowej o godz. 16.50 rozpoczną się obchody 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Później, o godz. 21 - w ramach letniego kina plenerowego - nastąpi projekcja filmu w reżyserii Jana Komasy "Miasto 44".

- Wybuch powstania w Warszawie ustalono na godzinę W - 1 sierpnia o 17.00. Pomimo trudności w uzbrojeniu w tym dniu Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę. W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego pragniemy oddać hołd wszystkim poległym Polakom - mówi Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ.

Zorganizowane przez muzeum uroczystości są częścią projektu w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. Patronatem honorowym objął je Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, a patronatem medialnym - "Gość Niedzielny".

Równolegle, tuż przed godz. 17, na łostowickim cmentarzu rozpoczną się uroczystości zorganizowane przez miasto. Spotkanie przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej zapoczątkuje uroczysty meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości. Następnie, o godz. 17, w całym mieście zawyją syreny.

W programie uroczystości znajdą się także wystąpienia kpt. Jerzego Grzywacza, prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, oraz Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

Po modlitwie przy ścianie pamięci zostaną złożone wieńce i kwiaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama