Nowy numer 38/2021 Archiwum

Czekali za długo

- Pomniki Żołnierzy Wyklętych powinny stanąć w każdym mieście Polski już 25-30 lat temu. To wstyd, że tak się nie stało - mówi Anna Kołakowska, gdańska radna, członek społecznego komitetu budowy pomnika.

Już jutro o godz. 11 na skwerze u zbiegu ulic 3 Maja i gen. Dąbrowskiego w Gdańsku zostanie odsłonięty pomnik Żołnierzy Wyklętych. Uroczyście poświęci go abp Sławoj Leszek Głódź.

- To miejsce jest potrzebne dla wychowania młodych pokoleń Polaków. Chcemy wyrazić nasz szacunek dla tych, którzy w najtrudniejszych warunkach podjęli walkę o wolną Polskę. Walczyli bowiem w okresie braku nadziei - mówi A. Kołakowska. Gdańska radna zaznacza, że walka żołnierzy wyklętych wciąż trwa i dokonuje się głównie na płaszczyźnie serc Polaków.

Podobne uważa Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Zbyt długo Gdańsk czekał na pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Jest on oznaką społecznego zapotrzebowania na prawdę. Powstał z inicjatywy społecznej, przy zaangażowaniu wielu osób, którym fenomen zaangażowania żołnierzy podziemia antykomunistycznego był bliski - podkreśla K. Nawrocki.

- Miejsce, w którym znalazł się pomnik, nie jest przypadkowe. Znajduje się blisko cmentarza garnizonowego, na którym spoczywają nasi bohaterowie, oraz Aresztu Śledczego, gdzie w dramatycznych okolicznościach kończyli swoje życie - zaznacza Krzysztof Drażba z gdańskiego IPN. K. Drażba - podobnie jak A. Kołakowska i K. Nawrocki - znalazł się w składzie społecznego komitetu budowy pomnika. - Mamy wielką nadzieję, że w pobliżu pomnika z czasem znajdzie się miejsce poświęcone żołnierzom wyklętym, swoisty panteon, przestrzeń służąca edukacji młodego pokolenia - mówi.

Uroczystość przy pomniku będzie miała swoją kontynuację w Muzeum II Wojny Światowej. - Zapraszam także na tę drugą część uroczystości. Będzie to moment refleksji nad tym, co zostanie wypowiedziane podczas odsłonięcia i poświęcenia monumentu. Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego będzie swoistą muzyczną podróżą w głąb historii Polski - podkreśla K. Nawrocki.

Wydarzenie objęte zostało patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w stulecie niepodległości 1918-2018 oraz patronatem honorowym ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Partnerami uroczystości oraz inicjatywy budowy pomnika są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej oraz Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Program wydarzenia

Część pierwsza

skwer u zbiegu ulic 3 Maja i gen. Dąbrowskiego, godz. 11

● powitanie gości;
● odegranie hymnu państwowego;
● modlitwa i poświęcenie pomnika przez abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego;
● uroczyste odsłonięcie pomnika;
● apel pamięci.

Część druga

Muzeum II Wojny Światowej, ok. godz. 12.30

● powitanie gości przez dyr. Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego;
● wystąpienie min. Jana Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych;
● koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama