- Czego doświadczamy tu, przy pomniku żołnierzy wyklętych? Leczymy amnezję historyczną, która spowodowała zaczadzenie umysłów, a nawet pokoleń tylu ludzi - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Do uczestników wydarzenia swoje listy skierowali Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Jan Józef Kasprzak oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie: kpt. Władysław Dobrowolski, prof. Jerzy Grzywacz, por. Henryk Łaba, por. Leon Szczęsny oraz dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i Krzysztof Drażba z gdańskiego IPN. Monument poświęcił abp Sławoj Leszek Głódź.
Przed poświęceniem pomnika abp Głódź przypomniał, że inicjatywy mające na celu upamiętnienie polskich patriotów spotykają się często z nieprzychylnymi działaniami władz samorządowych.
- Trzy lata temu poświęciłem przy kościele salezjanów na Starych Szkotach pomnik "Inki". To było w niedzielę. Wygłosiłem kazanie i powiedziałem, że pomnik święcimy właściwie nielegalnie, ponieważ nie ma jeszcze pozwolenia z władz miasta. Pozwolenie przyszło we czwartek, po uroczystościach - opowiadał. Zaznaczał, że podobne trudności spotykały go także, gdy kierował diecezją w warszawsko-praską.
Mówiąc o martyrologii obrońców ojczyzny podkreślał potrzebę jasnego nazwania ofiar i ich katów. - Dowódca plutonu, który wydawał rozkazy, gdy rozstrzelano "Inkę", sam odchodził z honorami wojskowymi. Ani "Inka", ani żaden z żołnierzy wyklętych, nie otrzymali salwy honorowej. Ich ciała były przewożone w ciężarówkach i wyrzucane na śmietnik - podkreślał metropolita.
- Uczestniczyłem w ekshumacji "Inki". Przykrywała ją zaledwie pięćdziesięciocentymetrowa warstwa ziemi. Ale Możemy powiedzieć, że ziarno rzucone w ziemię wydało plon obfity. Trzeba nam dzisiaj modlić się o wyjście z zaczadzenia umysłów, bo ono trwa i objawia się w różnych formach. A szczególnie tu, w Gdańsku - dodał na zakończenie.
Po poświęceniu pomnika, osoby zasłużone w upamiętnianiu Żołnierzy Wyklętych, uhonorowano medalem Pro Patria oraz odznaczeniem "Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK".
Wydarzenie zakończył Apel Pamięci oraz salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Po niej, u stóp pomnika, delegacje złożyły wieńce i kwiaty.
Druga część uroczystości odbyła się w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego.