Nowy numer 33/2018 Archiwum

W Gdańsku zawyły syreny

W Muzeum II Wojny Światowej odbyły się obchody 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Miały odbyć się na placu przy muzeum, ale w związku z załamaniem pogody i ulewnym deszczem zostały przeniesione do wnętrza gmachu.

Doktor Tomasz Szturo, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej, przyznaje, że przybierająca na sile debata na temat sensu powstania stawia coraz częściej pytanie, czy ten zryw powinien w ogóle mieć miejsce. – Nie ma wątpliwości, że nie, tak jak nie powinny wydarzyć się: terror, wszechobecna śmierć i przemoc, czyli to wszystko, co przyniosła ze sobą niemiecka okupacja. Jeżeli ktoś zna Polaków, wie, że powstanie warszawskie było naturalną, nieuchronną konsekwencją opresji, w której się znaleźliśmy – wyjaśnia. Dodaje, że powstanie było wyrazem niezgody na dyktat pogardy i poniżenia – łapanek, egzekucji. Polacy noszą w sobie ogromne poczucie godności i umiłowanie wolności.

Dostępne jest 47% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma