Nowy numer 38/2021 Archiwum

Harcerstwo jest wielką szkołą życia przejdź do galerii

Harcerze i harcerki z całej Polski, z wszystkich 16 województw, przyjechali na Wyspę Sobieszewską, do rozłożonego na ok. 100 ha miasteczka zlotowego, by świętować wspólnie 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego i 100-lecie niepodległości Polski.

Pod hasłem: "Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro!" przez najbliższe dni będą brać udział w grach miejskich po Gdańsku, służbie na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu, kreatywnych warsztatach na terenie zlotu, grach po Wyspie Sobieszewskiej, rejsach i zabawach wodnych czy w programie wieczornych spotkań i atrakcji przygotowanych na rynku zlotowym i bulwarach.

- Wydarzenie odbywa się w wyjątkowym dla Polski i harcerstwa roku. Przygotowując zlot, czerpaliśmy z naszej historii, ale przede wszystkim patrzyliśmy na wyzwania, które stawia przed nami dzisiejszy świat, i na to, jak przygotować harcerki i harcerzy, aby potrafili im sprostać. Harcerstwo jest wielką szkołą życia - mam nadzieję, że zlot ZHP Gdańsk 2018 będzie jedną z ważniejszych lekcji w jej trakcie. Pamiętajcie, że przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro! - mówi hm. Anna Nowosad, naczelnik ZHP.

Ponad 12 tys. osób weźmie udział w największym harcerskim przedsięwzięciu ostatnich lat. Czeka na nie przygoda ukryta w 6 modułach: Źródło, Dziedzictwo, Natura, Służba, Rozwój, Cywilizacja i Kalejdoskop.

Modułowy program edukacyjny zapewnia uczestnikom i uczestniczkom zajęcia wodne, zwiedzanie Gdańska, udział w wydarzeniach kulturalnych, wyjazdy na Kaszuby, służbę na rzecz regionu. Harcerze i harcerki samodzielnie przygotują sobie posiłki, rozbiją obozowiska. Aktywny dzień zakończą na tzw. rynku zlotowym, gdzie wieczorem odbywać się będą kameralne koncerty, gry, dyskusje, spotkania z autorytetami świata kultury i sztuki, aktywistami i społecznikami.

- Chcemy zainspirować i przygotować uczestników do zmiany świata już dzisiaj zgodnie z harcerskim systemem wartości. Robimy to poprzez stworzenie ekscytującego, motywującego, stawiającego wyzwania, innowacyjnego programu zlotu, tak, aby każdy zuch i harcerz miał możliwość rozwoju intelektualnego, społecznego, duchowego i fizycznego - dodaje hm. Monika Woźnica, która odpowiada za program zlotu ZHP Gdańsk 2018. Udana próba bicia polskiego rekordu Guinnessa w układaniu żywej flagi Polski   Udana próba bicia polskiego rekordu Guinnessa w układaniu żywej flagi Polski
Justyna Liptak /Foto Gość
Oficjalne otwarcie zlotu odbyło się 7 sierpnia. Podczas ceremonii miało miejsce odnowienie przez wszystkich uczestników przyrzeczenia harcerskiego, rozpalenie Watry Stulecia, czyli ogniska uświetniającego 100-lecie niepodległości, 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100-lecie Ruchu Wędrowniczego na świecie.

Kulminacyjnym punktem otwarcia było oficjalne i udane bicie polskiego rekordu Guinnessa w układaniu żywej flagi Polski pod hasłem: "W 100. rocznicę odzyskania niepodległości". Prawie 12 tys. harcerzy i harcerek założyło białe albo czerwone koszulki i ustawiło się do pamiątkowego zdjęcia. Całość zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.

Harcerze już dzisiaj zapraszają wszystkich mieszkańców Gdańska i przebywających w mieście turystów na Dzień Regionów 11 sierpnia. Na centralnym placu zlotowego miasteczka odbędą się pokazy regionalnych tańców, będzie można spróbować smakołyków z różnych stron Polski, wziąć udział w tradycyjnych grach i zabawach.

By wziąć udział w atrakcjach przewidzianych na 11 sierpnia, należy zarejestrować się przez formularz online na stronie zlotu, a następnie odebrać identyfikator i plakietę zlotową w Amber Expo, które będzie centrum rejestracyjnym wydarzenia. Z Letnicy kursować będą bezpłatne autobusy na Wyspę Sobieszewską.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 został objęty patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w stulecie niepodległości oraz wpisuje się w program wydarzeń Niepodległa 2018.


Więcej o zlocie ZHP w 33. numerze "Gościa Gdańskiego" na 19 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama