Nowy numer 38/2021 Archiwum

Kryminał na plaży

Nie ma to jak relaks nad morzem z dobrą lekturą w dłoni. Biblioteka Gdynia po raz kolejny wyszła z ciekawą inicjatywą.

Przystań Książki już po raz trzeci - w ramach projektu Aktywne Lato, organizowanego przez Gdyńskie Centrum Sportu - zagościła na gdyńskiej plaży Śródmieście. - Mamy pozycje młodzieżowe, biografie, autobiografie, kryminały, obyczajowe, powieści i spory wybór książek w językach angielskim, niemieckim czy rosyjskim. Są książki starsze i nowsze, tak że każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Bartosz Guczalski, bibliotekarz.

Fenomenem tej plażowej biblioteki jest to, że nie trzeba się zapisywać, a tym bardziej posiadać karty. - Skorzystać mogą zarówno mieszkańcy Trójmiasta, a szczególnie Gdyni, którzy postanowili spędzić dzień nad wodą, jak i także turyści - wyjaśnia Katarzyna Lojtek, bibliotekarka na co dzień pracująca w filii na Obłużu.

Zamiast na długich bibliotecznych regałach czytelnik poszukuje ciekawych pozycji w rozstawionych punktowo - służących jako półki - skrzynkach. - Można wybrać każdą dowolną pozycję i czytać przez cały czas otwarcia biblioteki, czyli od 10.00 do 18.00. Ale jeśli ktoś się zaczytał i chciałby zabrać lekturę ze sobą, by odnieść w dniu następnym, nie robimy problemu - mówi B. Guczalski.

Przystań Książki to też miejsce tzw. bookcrossingu, czyli zyskującej coraz większą popularność metody promocji czytelnictwa. - Można przyjść i wymienić przyniesioną przez siebie książkę na dowolny egzemplarz z naszego zbioru - dodaje pan Bartosz.

K. Lojtek zaręcza, że to bardzo dobry pomysł. - Czytelnictwo nie umiera, przeciwnie - przeżywa renesans. W naszych filiach zwiększyliśmy od lipca limit wypożyczanych książek do sześciu. To bardzo ucieszyło czytelników, którzy korzystają z tej możliwości - wyjaśnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama