Nowy numer 37/2021 Archiwum

Terytorialsi dla Niepodległej

- Sztafeta Niepodległości jest wyrazem hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy. A 100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów - mówi gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Z miejsca, w którym Wisła uchodzi do Bałtyku, żołnierze i pracownicy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystartowali w niedzielny poranek - 12 sierpnia, punktualnie o godz. 8. Dzień wcześniej, od źródeł królowej polskich rzek, na trasę wyruszyła ekipa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podzieleni na dwie grupy, noszące nazwy "Źródło" i "Ujście" biegacze, spotkają się w Warszawie, w przededniu obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego. Chcą w ten sposób uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wyruszającą z północy grupę "Ujście" tworzy 54 biegaczy. Mają pokonać 480 km, a limit czasu wyznaczony na wykonanie tego zadania wynosi 56 godzin. Sztafeta trwa nieprzerwanie przez całą dobę. Biegną po dwóch, ubrani w białe i czerwone koszulki. W drodze towarzyszą im przewodnicy na rowerach. Zmiany zaplanowano co 10 km.

Terytorialsi dla Niepodległej   - Patriotyczne hasła obecne na koszulkach biegaczy nie są tylko zewnętrzną deklaracją - mówi kmdr ppor. Dariusz Demski. Z zasobów 7BOT - W naszym przypadku pierwsza miała miejsce za Kiezmarkiem. W sumie przebiegliśmy 120 km - do granic naszego Stałego Rejonu Odpowiedzialności. W Grudziądzu przekazaliśmy sztafetę kolegom z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej - relacjonuje kmdr ppor. Dariusz Demski z 7. Pomorskiej Brygady OT.

Spotkanie grup "Źródło" i "Ujście" odbędzie się 14 sierpnia, na błoniach Stadionu Narodowego. Stamtąd, wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, wszyscy uczestnicy sztafety wyruszą, by pokonać ostatni odcinek biegu. Jego zakończenie nastąpi o godz. 17 przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego.

- Wśród naszych biegaczy nie brakuje medalistów i maratończyków, żołnierzy WOT i pracowników resortu obrony narodowej - podkreśla kmdr ppor. Dariusz Demski.

- W Wojskach Obrony Terytorialnej służą pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów, aby aktywnie kształtować zarówno sprawność fizyczną, jak i promować postawy patriotyczne - podsumowuje gen. bryg. Wiesław Kukuła.

W Sztafecie Niepodległości bierze udział blisko 130 żołnierzy i pracowników WOT. Podczas wydarzenia pokonają w sumie dystans 1100 km.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama