Nowy numer 37/2021 Archiwum

Trzeci raz "Kurtyna" pójdzie w górę

Nadal można się zgłaszać do trzeciego Przeglądu Teatrów Amatorskich "Kurtyna". Organizatorzy na zgłoszenia drogą mejlową czekają do 30 września.

Zeszłoroczna edycja festiwalu teatralnego w naszej diecezji pozytywnie zaskoczyła organizatorów. - Otrzymaliśmy zgłoszenia od 27 grup z całej Polski, a w finale mogliśmy zobaczyć aż 12 teatrów - mówi Jarosław Szydłak, współorganizator inicjatywy.

Były teatry tańca, dziecięce, osób niepełnosprawnych i dorosłych. Niektórzy przyjechali z interpretacjami znanych dzieł, a inni z autorskim scenariuszami. W tegorocznej edycji organizatorzy zachęcają do udziału nie tylko teatry z "Bożymi spektaklami" z parafii, szkół czy organizacji katolickich, ale wszystkich, którzy mają coś wartościowego do opowiedzenia.

- Nie chodzi o to, by teatry wystawiały tylko żywoty świętych albo skupiały się na scenkach biblijnych. Wręcz przeciwnie - wspaniałe pomysły uczestników poprzednich edycji przeglądu "Kurtyna” pokazują, że można przedstawić dobro i piękno, niekoniecznie grając utartym schematem jasełek - wyjaśnia J. Szydłak.

Wyboru najlepszych spektakli zawsze dokonuje kapituła konkursowa. Złota Kurtyna 2017 powędrowała do Grupy "Bambo" ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi za spektakl "Bajka o sennej nutce" za uniwersalność przesłania i wirtuozerię sceniczną.

Jarosław Szydłak podkreśla, że "Kurtyna" jest odpowiedzią na brak otwartej dla teatrów prezentujących pozytywne wartości sceny. - Chcieliśmy, aby mogli się pokazać, stąd pomysł, aby takie miejsce stworzyć. Między innymi dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć własny festiwal. W efekcie powstał Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna" w gdyńskim Małym Kacku, który odbywa się w kościele pw. Chrystusa Króla i cieszy się coraz większą popularnością - mówi współorganizator. 

Zgłoszenia można przesyłać do 30 września. Więcej informacji i regulamin dostępne są na stronie www.kurtynamalykack.pl.

Przegląd odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama