- Mimo że nasze organy mają tylko 10 głosów, ich niewątpliwą zaletą jest potężne brzmienie. Po remoncie będzie ono jeszcze lepsze - mówi ks. Jarosław Piotrowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca.
W kościele św. Wawrzyńca 16 sierpnia rozpoczął się demontaż pochodzących z 1895 r. organów. To najstarszy, a zarazem jedyny zabytkowy instrument tego rodzaju w Gdyni.
- W wielu kościołach można dzisiaj zobaczyć organy historyczne. Tym różnią się od zabytkowych, że w większości przypadków zostały odtworzone po znacznych zniszczeniach. Wiele z nich - tu, na Wybrzeżu - doświadczyło zniszczeń w czasie II wojny światowej. Nasze organy są zabytkowe. Istnieją w niezmienionym stanie od 1895 r. - podkreśla ks. Piotrowski.
Jak wyjaśnia kapłan, organy w kościele św. Wawrzyńca remontowano ostatnio w 2001 roku. - Ówczesny remont, choć gruntowny, dotyczył tylko części instrumentu. Obecnie podejmujemy kompleksowe prace nad całym instrumentem. W czasie remontu wymienione zostaną prowadnice, piszczałki cynkowe i miechy. Wymienimy także wszystkie elementy wykonane z drzewa iglastego, ponieważ zostały one zniszczone przez spuszczela i kołatka. Z tymi szkodnikami poradziliśmy sobie już dwa lata temu. Dzisiaj przychodzi czas na naprawę zniszczeń, jakie poczyniły - opowiada ks. Jarosław Piotrowski.
Organy w kościele św. Wawrzyńca zostały zbudowane w 1895 r. Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Proboszcz zaznacza, że prace obejmą także zmiany techniczne. - Będą polegać na likwidacji błędu konstrukcyjnego związanego z dostarczaniem powietrza z dmuchawy do miechów. To jeszcze bardziej wzmocni ich brzmienie - dodaje.
Podjęcie prac przy gruntownej naprawie instrumentu możliwe było dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta. Nad ich przebiegiem czuwa prof. Bogusław Grabowski pełniący nadzór z ramienia parafii, Bartłomiej Dratkowski, organomistrz i kustosz instrumentu, oraz Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków. Zakończenie wykonywanego przez Marka Cepkę remontu planowane jest na czerwiec 2019 roku.