Nowy numer 37/2021 Archiwum

"Zabytkowe" to więcej niż "historyczne"

- Mimo że nasze organy mają tylko 10 głosów, ich niewątpliwą zaletą jest potężne brzmienie. Po remoncie będzie ono jeszcze lepsze - mówi ks. Jarosław Piotrowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca.

W kościele św. Wawrzyńca 16 sierpnia rozpoczął się demontaż pochodzących z 1895 r. organów. To najstarszy, a zarazem jedyny zabytkowy instrument tego rodzaju w Gdyni.

- W wielu kościołach można dzisiaj zobaczyć organy historyczne. Tym różnią się od zabytkowych, że w większości przypadków zostały odtworzone po znacznych zniszczeniach. Wiele z nich - tu, na Wybrzeżu - doświadczyło zniszczeń w czasie II wojny światowej. Nasze organy są zabytkowe. Istnieją w niezmienionym stanie od 1895 r. - podkreśla ks. Piotrowski.

Jak wyjaśnia kapłan, organy w kościele św. Wawrzyńca remontowano ostatnio w 2001 roku. - Ówczesny remont, choć gruntowny, dotyczył tylko części instrumentu. Obecnie podejmujemy kompleksowe prace nad całym instrumentem. W czasie remontu wymienione zostaną prowadnice, piszczałki cynkowe i miechy. Wymienimy także wszystkie elementy wykonane z drzewa iglastego, ponieważ zostały one zniszczone przez spuszczela i kołatka. Z tymi szkodnikami poradziliśmy sobie już dwa lata temu. Dzisiaj przychodzi czas na naprawę zniszczeń, jakie poczyniły - opowiada ks. Jarosław Piotrowski.

"Zabytkowe" to więcej niż "historyczne"   Organy w kościele św. Wawrzyńca zostały zbudowane w 1895 r. Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Proboszcz zaznacza, że prace obejmą także zmiany techniczne. - Będą polegać na likwidacji błędu konstrukcyjnego związanego z dostarczaniem powietrza z dmuchawy do miechów. To jeszcze bardziej wzmocni ich brzmienie - dodaje.

Podjęcie prac przy gruntownej naprawie instrumentu możliwe było dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta. Nad ich przebiegiem czuwa prof. Bogusław Grabowski pełniący nadzór z ramienia parafii, Bartłomiej Dratkowski, organomistrz i kustosz instrumentu, oraz Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków. Zakończenie wykonywanego przez Marka Cepkę remontu planowane jest na czerwiec 2019 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama