- Pisać o bazylice Mariackiej to zajęcie karkołomne. Zaproponowałem więc czytelnikowi opowieść o fenomenie kościoła i moim odczuwaniu tej świątyni - mówi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.
Od kilku dni dostępny jest na rynku nowy album ukazujący historię i zabytki bazyliki Mariackiej. Powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki, wspartej przez proboszcza kościoła ks. prał. Ireneusza Bradtkego.
W spełniającej najwyższe standardy gatunku publikacji znajdziemy fotografie Dariusza Kuli, który niejednokrotnie w bazylice wykonywał zdjęcia dla muzeów, uczelni i placówek naukowych. W często zaskakujący sposób przedstawia on znane wszystkim dzieła, które można zobaczyć we wnętrzu bazyliki. Jego obiektyw dociera jednak także do miejsc niewidocznych dla zwiedzających. Ukazuje zarówno umieszczone na dużej wysokości szczegóły, jak również elementy dzieł sztuki, znajdujące się w miejscach niedostępnych dla wzroku turystów.
Podobnie jest z tekstem zamieszczonym w publikacji. Nie jest to suchy opis historii bazyliki i znajdujących się w niej dzieł sztuki. Autor tekstu prowadzi czytelnika poprzez historie konkretnych miejsc - kaplic czy konkretnych artefaktów. Przybliża przy tym postacie związane z bazyliką, aby w ten sposób ukazać jej fenomen i rolę, jaką odegrała w życiu i historii mieszkańców miasta.
Autorzy albumu "Bazylika Mariacka. Korona Gdańska" Janusz Trupinda i Dariusz Kula wraz z grafikiem Jarosławem Bujnym ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Kiedy po raz pierwszy spojrzałem na przeznaczone do albumu zdjęcia, pomyślałem, że kościoła Mariackiego nie znam. Mimo że spędzam w nim po kilka-kilkanaście godzin dziennie. A gdy dostałem do ręki pierwszą wersję tekstu, miałem wrażenie, że czytam wspaniałą powieść. Tak mnie wciągnęła, że przeczytałem ją jednym tchem - opowiada ks. prał. Bradtke.
Dzień po przeżywanym w bazylice odpuście z racji uroczystości Wniebowzięcia NMP, patronki kościoła, na dziedzińcu plebanii odbyła się skromna uroczystość promocji albumu. Oprócz autorów wzięli w niej udział przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki - Krzysztof Zwara i Wiktor Hajduk - oraz kilkanaście osób zaangażowanych w powstanie publikacji. Obecny był także Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. W niebagatelnych kosztach wydania albumu partycypowało bowiem m.in. miasto.
Podczas uroczystości ks. Bradtke wraz z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki uhonorowali autorów publikacji - Jacka Trupindę oraz Dariusza Kulę - odznaką "Zasłużony dla bazyliki Mariackiej".
Więcej o kulisach powstania albumu piszemy w 34. numerze "Gościa Gdańskiego", który trafi do rąk czytelników 26 sierpnia.