Nowy numer 38/2021 Archiwum

Starszyzna w bazylice

– Skauting oparty jest na wartościach, nie na negacji, która nic nie tworzy. Kiedy brak wartości, pojawia się pustynia – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

W bazylice Mariackiej 12 sierpnia spotkali się przedstawiciele starszyzny organizacji skautowych, aby dziękować Bogu za 100 lat istnienia polskiego harcerstwa i prosić o błogosławieństwo dla przyszłych jego działań. – Nie byłoby harcerskiego zlotu na Wyspie Sobieszewskiej, gdyby nie było waszego pokolenia i poprzednich pokoleń. Wasz wkład stanowi glebę dla wzrostu młodych pokoleń, które są naszym bogactwem – mówił do harcerskich seniorów metropolita. – Harcerskimi wartościami są: Bóg, ojczyzna i drugi człowiek, którego nazywacie bliźnim. To są właśnie wartości chrześcijańskie, które nikomu nic nie ujmują, ale ubogacają rzeczywistość. Dlatego skauting ma wymiar uniwersalny i nie ogranicza się do jednego kraju czy wyznania – podkreślił arcybiskup.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Wojciech Jurkowski SAC, naczelny kapelan ZHP. – Chcemy głośno i we wspólnocie wyznać wiarę naszych ojców. Wiara nie jest darem, który można zatrzymać tylko dla siebie. Jest bowiem fundamentem miłości. A kochać to być dla drugiego – tłumaczył. – Przynosimy dzisiaj do ołtarza wasze doświadczenie. Każdą chwilę spędzoną w mundurze harcerskim, przy młodych zuchach, harcerzach, instruktorach. Bo to wy jesteście dzisiaj świadectwem wierności służbie Bogu, ojczyźnie i bliźniemu – zaznaczył kapłan. Kaznodzieja podkreślał, że pasterska posługa abp. Głódzia jako biskupa polowego wpisała się w historię polskiego harcerstwa.

– Dziękujemy, księże arcybiskupie, za każde słowo i za każdy gest. Za tę dzisiejszą obecność, ale szczególnie za posługę, która wypływała ze służby biskupa polowego – powiedział ks. Jurkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama