Msza św. poprzedziła koncert finałowy 19. edycji Metropolitalnego Festiwalu Piosenki Religijnej w Jastarni.
To wydarzenie na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz miejskich imprez. Profesjonalna oprawa muzyczna, autorskie teksty i życzliwa publiczność - to charakterystyczne cechy tego festiwalu, który każdego roku skupia wczasowiczów, młodzież i mieszkańców miasta.
- W czasie naszego przeglądu sławimy Boga pieśniami. Młodzi w prezentowanych przez siebie utworach poruszają różną tematykę, by słowem i melodią otworzyć się przed Jezusem i pozwolić Mu działać w ich życiu - mówi ks. Bogusław Kotewicz, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Jastarni.
W tym roku tematem przewodnim była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. - Ten przegląd pokazuje, że w Kościele nie brakuje młodych, którzy chcą mieć realny wpływ na kształtowanie naszej ojczyzny. Zwłaszcza w tym roku, kiedy świętujemy tak ważną dla naszego kraju i niepodległości rocznicę. To jest Boży dar, za który trzeba podziękować, a kto śpiewa, modli się dwa razy - dodaje proboszcz.
Festiwal został przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwszy zakładał nagranie na płytach CD lub DVD piosenek religijnych w dwóch lub więcej kategoriach. Uczestnicy do wyboru mieli: pieśni liturgiczne, estradowe, pieśni w języku kaszubskim lub w języku z regionu, z którego pochodzi zespół, pieśni maryjne oraz hymn z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Nagrania oceniało jury w składzie: prof. Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, ks. inf. Stanisław Zięba, wykładowca muzyki kościelnej w GSD, oraz prof. Alina Kowalska-Pińczak, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dokonali oni wstępnej selekcji nadesłanych zgłoszeń.
- Bardzo nas cieszy, że większość zaprezentowanych utworów była autorska. Wśród wykonawców znaleźli się stali bywalcy, a także zupełnie nowi wykonawcy - mówi Alina Kowalska-Pińczak, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.
- Muzyka religijna ma szczególny wpływ na człowieka, gdyż przez nią oddajemy cześć Bogu. Ubogaca zarówno wykonawców, jak i osoby, które jej słuchają - dodaje ks. inf. Zięba.
Nagrodę za Maryjną Piosenkę Religijną otrzymał zespół Norbertanki z Żukowa, który na festiwalu był po raz pierwszy
Justyna Liptak /Foto Gość
Jury w ocenie skupiało się m.in. na doborze repertuaru, adaptacji utworów do własnego instrumentarium oraz wyrazie artystycznym. Ważne były także intonacja, emisja głosu z dykcją oraz autorski wkład w kompozycje, czyli w przedstawiane piosenki i muzykę.
- Kaszubi mówią: "My trzymamy z Bogiem", a Jastarnia jest tego pięknym dowodem. Na festiwal przyjeżdżają młodzi nie tylko z naszego województwa, ale z całej Polski. Piękne jest ich ogromne zaangażowanie w życie Kościoła - podkreśla prof. Perucki.
Po raz kolejny główna nagroda przypadła w udziale zespołowi Agape z Żukowa. Ich przepisem na sukces jest zamiłowanie do tego, co robią. - Dzisiejsza nagroda to dla nas ogromna radość. Jesteśmy na festiwalu po raz 12. Zawsze przywozimy nowy, zróżnicowany repertuar. Ważne jest pokazanie pełnego wachlarza swoich możliwości, bo to pozwala dotrzeć do publiczności w każdym wieku - mówi Monika Dejk-Ćwikła z zespołu Agape.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Gminy Jastarnia i Rozwoju Turystyki "Półwysep".
Więcej o Metropolitalnym Festiwalu Piosenki Religijnej w 36. numerze "Gościa Gdańskiego" na 9 września.