Nowy numer 23/2021 Archiwum

Idei i wartości nie da się rozstrzelać

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku zaprosił na obchody upamiętniające 72. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Życiorys „Inki” to historia Polski w pigułce – tragiczna, dramatyczna, ale zarazem piękna i wielka. To symbol polskiej martyrologii, polskiego cierpienia i polskiego zwycięstwa. Oddała swoje życie, ale ocaliła najwyższe wartości, kryjące się pod słowami: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Dowiodła swojej godnej postawy, wyciągając rękę do przeciwnika – ratując go, jako sanitariuszka wypełniając swoją posługę dobrego człowieka – podkreślił prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego IPN.

Waldemar Kowalski z Muzeum II Wojny Światowej, który w znacznym stopniu przyczynił się do odnalezienia grobów „Inki” i „Zagończyka”, zaznaczył, że na śmierć szli godnie. – Nie pozwolili sobie zawiązać oczu, oboje krzyknęli: „Niech żyje Polska!” – mówił. Podkreślił również, że mimo usilnych prób nie udało się ich wymazać z pamięci społecznej. – Ta część cmentarza była uznawana za najgorszą. Ale to właśnie tutaj, gdzie chowano osoby, które miały zniknąć z pamięci wszelakiej, są czczone, gdyż walczyły za naszą wolność – zaznaczył.

Po Eucharystii, której przewodniczył ks. dr Jarosław Wąsowicz, zostały złożone kwiaty pod pomnikiem „Inki”. – Oprawcy myśleli, że udało się im zakopać ich w bezimiennych grobach, a oni powracają, bo idei i wartości nie da się rozstrzelać albo zniszczyć. To jest dla nas mocna nauka oraz zachęta do tego, byśmy starali się równie pięknie żyć – mówił ks. Wąsowicz.

Więcej na: gdansk.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama