Nowy numer 24/2021 Archiwum

Oblicza Niepodległej

Wejherowskie Centrum Kultury, włączając się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, realizuje projekt "Oblicza Niepodległej".

Pomysłodawcy skupili uwagę na postaci Teodora Bolduana, przedwojennego burmistrza miasta, szczególnie zaangażowanego i zasłużonego w odbudowie państwowości na Kaszubach.

- Przede wszystkim zwracamy się do mieszkańców miasta, by przeszukali swoje rodzinne albumy i sprawdzili, czy w zbiorach nie ma zdjęć z okresu odbudowywania państwowości na Pomorzu, w tym z działalności burmistrza Bolduana w Wejherowie. Zgromadzone materiały i informacje posłużą przy tworzeniu publikacji, wystawy i izby pamięci - mówi Anna Pobłocka, koordynatorka projektu.

Do współpracy zaprosili trzy wejherowskie placówki: Szkołę Podstawową nr 9. im. gen. Józefa Wybickiego, Powiatowy Zespół Szkół nr 1 - I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Szkołę Podstawową nr 11 im. T. Bolduana. Projekt składa się z bardzo wielu elementów o charakterze kulturowo-społecznym i edukacyjnym.

- Chodzi o dotarcie do jak największej liczby odbiorców i tym samym poszerzenia wśród lokalnej społeczności wiedzy związanej z okresem odbudowy państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości w naszym regionie - wyjaśnia koordynatorka.

Nieprzypadkowo pomysłodawcy skupili uwagę na postaci T. Bolduana, szczególnie zaangażowanego i zasłużonego w odbudowę państwowości na Kaszubach.

- Uważany był za doskonałego polityka i samorządowca, który miał pomysł na rozwój miasta, czyniąc je centrum kulturalnym i rekreacyjno-sportowym. To dzięki jego staraniom powstały korty tenisowe czy basen. Podczas jego rządów Wejherowo zdobywało opinię jednego z najnowocześniejszych polskich miast - podkreśla koordynatorka.

W projekcie bardzo wiele miejsca poświęcono młodzieży szkolnej, która angażuje się w poszukiwania dziennikarskie, czyli zdobywanie informacji, materiałów, wypowiedzi i wspomnień związanych z latami 20. i 30. XX w. W ramach projektu odbędą się również nietypowe lekcje historii, konkursy dla szkół, a także konkurs rodzinny dla mieszkańców Wejherowa. Będzie też można nauczyć się tworzyć gazety i kartki z pamiętnika wzorem lat 20.-30.

Jednym z kulminacyjnych punktów projektu będzie spektakl teatralno-muzyczny "12 opowieści na dobre czasy", nawiązujący treścią do doświadczeń regionalnych związanych z odbudową państwowości.

- Wykonany zostanie zarówno przez amatorów, jak i przez zawodowych artystów. Zaprezentujemy go dwukrotnie. Po raz pierwszy 21 października w plenerze - na pl. Jakuba Wejhera oraz 11 listopada w Filharmonii Kaszubskiej - informuje A. Pobłocka.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia ma być wystawa w formie otwartej dla szerokiego grona odbiorców. Projekt "Oblicza Niepodległej" dofinansowano z Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Więcej informacji na temat przedsięwzięcia znaleźć można na stronie internetowej Wejherowskiego Centrum Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama