Nowy numer 30/2021 Archiwum

Ten, który rozsławił swój ród przejdź do galerii

- Jezus jest kluczem. Otwiera tajemnicę bytu ludzkiego, otwiera źródło łaski i świętości, nade wszystko otwiera niebieski dom Ojca. Szuka się Go nie tam, gdzie wygodnie, ale tam, gdzie jest - tak bp Wiesław Szlachetka otworzył diecezjalne obchody uroczystości św. Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie. Młodzież do wieczora uwielbiała swojego świętego patrona śpiewem.

Biskup Szlachetka koncelebrował uroczystą Eucharystię z kilkunastoma księżmi z oliwskiego dekanatu. Gości i wiernych na uroczystości zaprosił ks. dr Mirosław Paracki, gospodarz oliwskiego kościoła przy ul. Abrahama. Sam wpisał się, i to dosłownie, we wtorkowe obchody święta książką pt. "Nasz patron. Św. Stanisław Kostka". Licznie zgromadzeni parafianie wypełnili świątynię, modląc się w otoczeniu pocztów sztandarowych, z udziałem wszystkich grup parafialnych. Nie zabrakło młodzieży, która po Mszy św. szczególnie uwielbiła świętego patrona Polski.

Bp Szlachetka wygłosił słowo Boże. - Poza Kościołem nie ma zbawienia. Chrystus zbawia w Kościele i przez Kościół. Do Kościoła należą ci, którzy znają Jezusa, Jego słowa, i wypełniają je. Zbawienia dostępują też ubodzy w duchu, miłosierni, czystego serca. Ci, którzy nie znali Jezusa, miłosierni wobec innych. Trzeba świadczyć uczynkami i wiarą. Może się okazać, że tacy nieochrzczeni, niewierzący często będą bliżej Chrystusa niż katolicy - napomniał bp Wiesław.

Dla współczesnych wierzących, szczególnie młodzieży, której poświęcony będzie najbliższy sobór dotyczący wiary i rozeznawania powołania, przykładem trwania w Kościele i Chrystusie jest św. Stanisław Kostka. - Dzięki wierze swoich rodziców znalazł Chrystusa w rodzinnym domu, bo dzięki wierze ten dom należał do Kościoła. Nadane na chrzcie imię Stanisław oznaczało tego, który rozsławi swój ród. Św. Stanisław nie tylko rozsławił go, ale także Polskę. Dlatego, że pozwolił Zbawicielowi uczynić wielkie rzeczy w swoim życiu. W ten sposób Stanisław przydał swoim rodzicom chwały i najowocniej wypełnił czwarte przykazanie Dekalogu - mówił bp Szlachetka.

W homilii biskup przypomniał, że postać św. Stanisława Kostki fascynowała papieży i królów. - W tym roku papież Franciszek napisał do młodzieży z diecezji płockiej: "Niech św. Stanisław uczy was nie bać się ryzyka i marzeń o prawdziwym szczęściu, którego źródłem i gwarantem jest Jezus Chrystus". Jego świętość może zmieniać otoczenie i świat. Przypomnijmy choćby Beresteczko, jedną z największych bitew Europy XVII wieku, gdy Jan Kazimierz błagał Boga o pomoc przed cudownym obrazem świętego w katedrze lubelskiej - dodał bp Wiesław.

Na zakończenie homilii bp Szlachetka prosił, by przez wstawiennictwo świętego patrona polskiej młodzieży wierni odnajdowali Jezusa, trwali przy Nim. - W Nim są nasze zbawienie, życie i nasza chwała - przypomniał.

W czasie Eucharystii bp Wiesław poświęcił nowy sztandar parafii. Uhonorował także wieloletniego proboszcza ks. Henryka Tribowskiego. Po Mszy św. goście i parafianie wzmocnili się pyszną zupą, a młodzież zaprosiła na "Uwielbienie z Kostką". Zespół Logos, działający przy parafii, wykonał 15 utworów. Było miejsce i na wspólny śpiew, i... taniec wielbiący Boga za dar św. Stanisława Kostki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama