Nowy numer 24/2021 Archiwum

Służył Bogu i ojczyźnie przejdź do galerii

Mszą św. w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi rozpoczął się IV Ogólnopolski Kongres Hlondowski.

- Spotykamy się w wyjątkowym czasie, bo przeżywamy zarówno jubileusz związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, jak i wspominamy kard. Augusta Hlonda w 70. rocznicę jego śmierci - mówi Joanna Olbert, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

J. Olbert podkreśla, że kard. Hlond to postać szczególnie ważna dla członków AK, której jest założycielem. - Ale też to niezwykła postać w historii Kościoła i ojczyzny. Kard. Hlond był całkowicie oddany Bogu i Polsce. Poprzez swoje życie i działalność inspirował do podejmowania dzieł służących Jezusowi oraz Polsce. Zachęcam do poznawania nauczania tego niezwykłego prymasa, gdyż - mimo upływu lat - jest ono nadal aktualne - dodaje J. Olbert.

Hasłem tegorocznego kongresu były słowa kard. Hlonda: "Kto kraj swój kocha prawdziwie, ten nosi w swym sercu dwa wzniosłe ideały: Bóg i Ojczyzna". Spotkanie było okazją do pogłębienia wiedzy odnośnie życia kard. Hlonda oraz jego działalności. W programie znalazły się ciekawe i różnorodne wykłady oraz spotkania ze znawcami tematyki.

Organizatorem przedsięwzięcia były parafialny oddział Akcji Katolickiej w Rumi, Komitet Organizacyjny ds. Propagowania Dzieł i Nauczania sł. Bożego kard. A. Hlonda w Rumi, a także parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi.

- Postać Augusta Hlonda wymaga ciągłego odkrywania. Poprzez ten kongres chcemy przybliżyć jego życie i działalność, a także prosić w czasie Eucharystii o szybką beatyfikację. Jednocześnie pragniemy, by to nasze spotkanie było wyrazem wdzięczności Bogu za kard. Hlonda - mówi ks. Janusz Sikora SDB, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi.

- August Hlond jest przykładem człowieka, który żył duchem wiary. Szczególnie ukochał Matkę Bożą, której zaufał bez reszty i stał się apostołem modlitwy różańcowej. Słuchał słowa Bożego, pielęgnował je w swoim sercu i wytrwale realizował, szczególnie w swoim pasterskim nauczaniu - wyjaśnia ks. prof. Stanisław Wilk SDB, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jeden z prelegentów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama