- Te kościelne mury od lat tętnią życiem. Świadczy o tym działalność grup duszpasterskich. To znak, że cała wspólnota jest prężna i żyje - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Pod koniec uroczystości wojewoda Drelich przekazał proboszczowi szczególny dar - kielich do sprawowania Eucharystii. - Chciałbym, żeby ten dar był symbolem naszej wdzięczności i podziwu dla tego dzieła, które zbudował Pan wspólnym wysiłkiem całej wspólnoty parafialnej. Dziękuję wam za to dzieło, które wzniesione przez współczesnych pozostanie znakiem dla wszystkich pokoleń. To wyjątkowy dzień dla tej dzielnicy, ale także dla całego 1000-letniego Gdańska - mówił D. Drelich.
- To nie tylko dom Boży zbudowany z cegły, pięknego kamienia i metalu. To Kościół żywy, Kościół wielu grup modlitewnych, Kościół naszych serc. Pragniemy zapewnić, że zrobimy wszystko, by ten kościół był miejscem spotkania z Bogiem, przebaczania, duchowej obrony naszych rodzin przed laicyzacją i moralnym relatywizmem współczesnego świata. Mamy w tym wszystkim ogromne wsparcie naszego wielkiego patrona, jednej z najwspanialszych postaci Kościoła - zapewniali metropolitę parafianie.
- Nie byłoby takiej świątyni i takiej wspólnoty bez naszego proboszcza ks. Homoncika. Przed 18 laty ten młody proboszcz, twardy góral, stanął tu pełen wiary w Boga i w ludzi. Dziękujemy ci, księże proboszczu, za talent organizacyjny, pracowitość i niezliczone pomysły. Dziękujemy za intelekt, ale także za pracę niejednokrotnie przy łopacie i na rusztowaniach. Dziękujemy za determinację, skromność i pukanie do drzwi i serc ludzkich - mówili parafianie.
Na zakończenie metropolita podpisał dokument potwierdzający fakt konsekracji świątyni. Poświęcił także tablicę upamiętniającą dzisiejszą uroczystość.
Parafia św. o. Pio została erygowana 30 lipca 2000 roku. Dzieło wznoszenia świątyni wierni rozpoczęli 25 maja 2003 roku, w rocznicę urodzin świętego patrona.