Nowy numer 30/2021 Archiwum

To krzyż przychodzi do nas

- Nie musimy jechać do Jerozolimy, żeby oddać cześć Chrystusowemu krzyżowi. To relikwie przychodzą do nas - mówi o. Marcin Szafors OMI, rektor kościoła św. Józefa w Gdańsku.

Już w piątek w gdańskim kościele ojców oblatów pw. św. Józefa (ul. Elżbietańska 9/10) rozpocznie się trzydniowe nawiedzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Wydarzenie ma być swoistym czasem rekolekcji, wypełnionym modlitwą, adoracją i uwielbieniem Boga.

- Jest to okazja, żeby przy Drzewie Krzyża zatrzymać się i pomyśleć trochę o swoim życiu. O swojej obecnej sytuacji w perspektywie krzyża, na którym objawiła się miłość Jezusa Chrystusa do każdego człowieka. Chodzi o to, by do Chrystusowego krzyża przyjść ze swoimi słabościami, zmaganiami i cierpieniami. Żeby złożyć to wszystko u stóp Chrystusa i pozwolić się obmyć drogocenną Krwią Zbawiciela - wyjaśnia o. Marcin.

Relikwie pochodzą z sanktuarium Świętego Krzyża, w którym od prawie 80 lat posługują ojcowie oblaci. - Zostały podzielone za zgodą bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza sandomierskiego. Wykonaliśmy też specjalny relikwiarz, tak, aby mogły peregrynować po naszych parafiach. Chcemy się podzielić duchowymi skarbami, które są pod naszą pieczą - mówi o. rektor.

Czy spotkanie z relikwiami może odmienić życie człowieka? - Pismo Święte podkreśla, że zostaliśmy odkupieni nie dzięki srebru czy złotu, ale dzięki drogocennej Krwi Chrystusa. To prawda, że nie jest to taki rodzaj obecności Jezusa Chrystusa, jakiej doświadczamy w Eucharystii, ale to przecież drzewo uświęcone drogocenną Krwią Zbawiciela. Jest wiele przykładów, że ludzie po spotkaniu z relikwiami doświadczali nawrócenia i niejako wskrzeszenia swojego serca. Takie rzeczy dzieją się w sanktuarium na Świętym Krzyżu - opowiada kapłan. - Jestem głęboko przekonany, że także tu, w Gdańsku, spotkanie z relikwiami będzie nieść uzdrowienie, uwolnienie, nadzieję, otuchę i umocnienie - dodaje.

Peregrynacja relikwii jest jedną z części duchowego przygotowania do 100-lecia obecności oblatów w Polsce. Odbywa się w roku, który we wspólnocie ojców oblatów przeżywany jest jako Rok Krzyża Świętego. Patronatem honorowym wydarzenie objął abp Sławoj Leszek Głódź.

 

Program peregrynacji relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Kościół rektorski św. Józefa, ul. Elżbietańska 9/10, Gdańsk 28

"Spojrzeć na siebie oczami Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego"

Piątek - 28 września

14.45 Uroczyste wprowadzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego;
15.00 Godzina Miłosierdzia;
15.30 Msza św. o Bożym Miłosierdziu. "Idź z tą siłą, jaką posiadasz... Czyż nie Ja ciebie posłałem?" (Sdz 6, 14);
17.00 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej;
18.00 Msza św. o powołania do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. "Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny" (Łk 5, 8);
19.00 Adoracja relikwii Drzewa Krzyża Świętego powadzona przez Wspólnotę Dwunastu;
21.00 Apel Jasnogórski.

Sobota - 29 września

Msze św. poranne bez kazania: 5.30, 6.00, 6.45; 7.30 Msza św. dla pielgrzymów. "Panie, ile razy mam przebaczyć…?" (Mt 18, 21);

10.30 Msza św. dla osób konsekrowanych archidiecezji gdańskiej. "Dziecko, idź dzisiaj i pracuj w winnicy" (Mt 21, 28);
15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. dla parafii miasta Gdańska. "Panie, nie jestem godzien, lecz powiedz słowo..." (Łk 7, 6-7);
17.15 Nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej;
18.00 Msza św. o Krzyżu Świętym. "Tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego" (J 3, 14);
19.00 Adoracja relikwii Drzewa Krzyża Świętego powadzona przez wspólnoty: Dorosłych Lektorów Słowa Bożego, Przyjaciół Misji i Żywego Różańca;
21.00 Apel Jasnogórski.

Niedziela - 30 września

"Słowo Twoje, Panie, jest prawdą, uświęć nas w prawdzie" (J 17, 17)

Msze św. z kazaniem: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30;

13.00 Msza św. dla osób chorych, niepełnosprawnych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych;
15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego;
17.45 Nabożeństwo dziękczynne;
18.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego w 70. rocznicę przybycia misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej do Gdańska kończąca peregrynację relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

W dniach peregrynacji relikwii Drzewa Krzyża Świętego po każdej Mszy św. i na zakończenie wieczornej adoracji istnieje możliwość ucałowania relikwii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama