Nowy numer 23/2021 Archiwum

Bohaterowie są wciąż wśród nas przejdź do galerii

Na Gali rozpoczynającej jubileuszową edycję Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci nagrodzono świadków historii i osoby, które pomagały działaczom niepodległościowym i "Solidarności". Owacją na stojąco podziękowano za walkę i poświęcenie kapitanowi Jerzemu Stawskiemu, żołnierzowi AK.

Festiwal NNW ukazuje najnowsze trendy artystyczne w przekazywaniu historii najnowszej i sposoby narracji o trudnych i ważnych wydarzeniach. W trakcie tegorocznej edycji imprezy nie zabraknie widowisk multimedialnych, koncertów i debat.

- Nasz festiwal daje możliwość realnego spotkania się kilku z ostatnimi żyjącymi świadkami historii. Pokazujemy nie tylko polską drogę do wolności, ale i drogę naszych sąsiadów, w tym roku mocno akcentujemy Węgry - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.

Festiwal rozpoczęła sobotnia gala w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Poprowadzili ją Angelika Korszyńska-Górny i Darek Kordek, a dla publiczności zagrała Warszawska Orkiestra Sentymentalna, przypominając przedwojenne szlagiery radiowe i piosenki popularne.

Wśród gości 10. Gali Festiwalu NNW znaleźli się m.in. Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jarosłąw Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier w Polsce, prof. Andrzej Przyłębski, ambasador Polski w Niemczech, posłowie, senatorzy oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, która współorganizuje festiwal NNW.

Nie zabrakło też żyjących legend "Solidarności" - pojawili się Joanna i Andrzej Gwiazdowie.

Orsolya Zsuzsanna Kovacs, ambasador Węgier w Polsce, odczytała list skierowany do uczestników festiwalu przez premiera Viktora Orbana. "Nasze wizje demokracji i wolności są zrodzone z myśli i czynów takich patriotów, którzy nigdy nie ulegli żadnej ideologii czy dyktaturze" - napisał premier Orban.

Jarosław Sellin, wiceminister kultury, przypomniał, że rolą festiwalu jest odkrywanie losów polskich patriotów Polski oraz patriotów z innych krajów Europy. Impreza jest też okazją do osobistych spotkań z osobami, które tworzyły historię. - Na tym polega niezwykłość tego festiwalu, na możliwości międzypokoleniowych spotkań ze świadkami - dodał min. Sellin.

Głównym punktem gali było uhonorowanie świadków historii oraz osób, które aktywnie wspierały działaczy podziemia.

Nagrodą były "Sygnety Niepodległości", przyznane w tym roku m.in. Józefowi Franczakowi, ps. "Lalek", ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu, który ukrywał się aż do 1963 r., kiedy został zamordowany przez bezpiekę. - To hołd dla wszystkich żołnierzy Lubelszczyzny. Warto tę historię przypominać - mówił Marek Franczak, syn "Lalka".

Nagrodę otrzymali także Janina Różecka ps. „Dora”, łączniczka i sanitariuszka w plutonie 202 Obwodu II „Żywiciel”, powstaniec warszawski; pośmiertnie płk. Józef Zawitkowski, ps. „Wierny”, który w 1943 roku walczył jako partyzant w oddziale Armii Krajowej dowodzonym przez Franciszka Przysiężniaka, oraz płk. Stanisław Dąbek, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, podczas II wojny światowej dowódca obrony polskiego wybrzeża.

Drugim wyróżnieniem były "Drzwi do Wolności", przyznawane "cichym bohaterom", którzy wspierali działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego.

Gromkimi brawami i okrzykiem "Cześć i chwała bohaterom" publiczność nagrodziła 91-letniego kpt. Jerzego Stawskiego ps. "Lubicz" - kapitana Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego.  

- Będę mówił tak głośno, żeby mój głos dotarł nie tylko do świadomości, ale też do waszych serc. Od 14. roku życia z dziecka stałem się obrońcą ojczyzny. Bo ojczyzna jest najważniejsza dla Polaków - powiedział kapitan "Lubicz".

"Drzwi do Wolności" przyznano także m.in. działaczce "Solidarności Walczącej" Albinie Wiktorskiej, działaczce "Solidarności" i "Solidarności Walczącej" Elżbiecie Kujawie-Nanengast, działaczowi opozycji, założycielowi pisma młodych katolików "Spotkania" Piotrowi Jeglińskiemu oraz prof. Wacławowi Felczakowi.

Otrzymali ją także Małgorzata i Jan Żarynowie, przyjaciele festiwalu NNW, małżeństwo historyków specjalizujących się w dziejach najnowszych Polski, nauczyciele, autorzy licznych książek i publikacji.

Przyznano też nagrodę "Źródło" dla "pasjonatów historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej".

W tym roku otrzymał ją Andrzej Kołodziej, legenda "Solidarności Walczącej".

Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Szczegółowy program 10. edycji Festiwalu NNW: http://festiwalnnw.pl/festiwal-2018/program/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama