Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nosił Jego rany

– Stygmatyk z całkowitym oddaniem podjął naśladowanie Jezusa na drodze kapłańskiego powołania. Tak jak Jezus, pragnął zbawienia wszystkich ludzi – mówił bp Wiesław Szlachetka.

Od uroczystej Eucharystii 28 września w gdańskim kościele św. Jakuba rozpoczął się zorganizowany przez kapucynów II Kongres o. Pio. Sprawowanej przez kilkunastu kapłanów diecezjalnych i zakonnych Mszy św. przewodniczył bp Szlachetka. Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia są słowa: „Z o. Pio do nieba”. W homilii bp Wiesław przypomniał, że każdy katolik wezwany jest do tego, by naśladować Jezusa. Zwrócił uwagę na to, że wiąże się to z koniecznością podjęcia własnego krzyża.

– Nie chodzi o krzyż, który wskutek grzechu pierworodnego stał się ciężarem naszego życia. Krzyż, który mamy wziąć, oznacza połączenie naszej woli z wolą Ojca. Jezus tę wolę wypełnił do końca – mówił hierarcha. Stwierdził, że naśladowanie Jezusa domaga się rezygnacji z wielu pragnień „światowych”. – O. Pio doskonale rozumiał tę naukę. Z całkowitym oddaniem podjął to naśladowanie Jezusa na drodze kapłańskiego powołania. Tak jak Jezus, pragnął zbawienia wszystkich ludzi. Tej posłudze oddał się bez reszty. On przekazuje nam niezwykle ważną lekcję – że każdy, nawet największy zbrodniarz, zasługuje na to, by poświęcić życie dla jego zbawienia – mówił bp Wiesław. – Jako kapłan i zakonnik potraktował bardzo serio zaproszenie Jezusa. Z ogromną miłością przyjął wolę Ojca objawioną przez Zbawiciela i zjednoczył się z Nim tak ściśle, że nosił Jego rany – mówił bp Szlachetka.

Po Mszy św. uczestnicy kongresu udali się do pobliskiego Muzeum II Wojny Światowej, gdzie odbyła się część wykładowa wydarzenia. W ciągu dwóch dni wysłuchano tam ponad 30 wykładów i paneli poświęconych duchowości świętego oraz praktycznemu zastosowaniu jego nauczania i przykładu. – Każdy święty jest świadkiem tej sprawy, że warto poświęcić to życie, aby uzyskać życie wieczne – podkreślił podczas panelu poświęconemu walce ze złem bp Szlachetka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama