Nowy numer 24/2021 Archiwum

Proboszcz, którego nie zapomną

Prałata z Wielkiego Kacka żegnali metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, bp Wiesław Szlachetka i rzesza kapłanów z archidiecezji gdańskiej. Przez prawie 30 lat ks. Ryszard Kwiatek był proboszczem w tamtejszym kościele św. Wawrzyńca. W kapłaństwie przeżył 55 lat.

To była niezwykle wzruszająca uroczystość, szczególnie dla parafian, którzy szczelnie wypełnili świątynię na Wzgórzu Marii w gdyńskim Wielkim Kacku. Towarzyszyli im minister, samorządowcy, gdynianie i delegacje z Torunia, gdzie spędził sporo czasu. Łez i wzruszenia nie kryli ci, dla których poświęcił ponad ćwierćwiecze swojego życia, parafianie z kościoła św. Wawrzyńca. - Ksiądz Ryszard większość z nas znał z imienia. Dzwonił do nas w dniach naszych imienin z życzeniami. Zawsze mogliśmy liczyć na jego serdeczne, ojcowskie rady i modlitwę, którą nas codziennie otaczał - mówili parafianie, żegnając swego wieloletniego proboszcza.

W słowach pożegnania wskazywali oni na takie przymioty ks. Ryszarda, jak szczodrość, dobroć i uśmiech, który zawsze gościł na jego twarzy. W trakcie żałobnej Mszy św. przypomniano szczegółowo sylwetkę ks. Kwiatka i jego doczesne zasługi dla społeczności gdynian.

Śp. ks. prałat Ryszard Kwiatek urodził się 30 lipca 1940 roku w Raciniewie (pow. chełmiński). W 1954 roku rozpoczął edukację w Collegium Marianum w Pelplinie, zaś w roku 1958 w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1964 roku w Pelplinie z rąk bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w licznych pomorskich parafiach, m.in. w kolegiacie gdyńskiej, gdzie w latach 1968-1977 był wikariuszem ks. Hilarego Jastaka, legendarnego kapłana Gdyni. 1 września 1989 roku objął probostwo w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wielkim Kacku. W tej parafii po 26 latach pełnienia urzędu proboszcza przeszedł na emeryturę, podczas której w miarę możliwości wspomagał pracujących tu kapłanów w posłudze duszpasterskiej.

W trakcie pracy kapłańskiej ks. Ryszard Kwiatek pełnił różne funkcje. Był wicedziekanem dekanatu Toruń, a później dekanatu Gdynia Orłowo. Gorliwa praca i zaangażowanie pasterskie księdza Ryszarda Kwiatka zostało docenione i został on uhonorowany tytułem prałata i włączeniem do grona kapelanów honorowych Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II. Ksiądz prałat został również kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Gdyńskiej.

- Dziękujemy ks. Ryszardowi za jego kapłaństwo. Dobrze, że wspomniano dziś wielokrotnie o tym, że trzeba kochać swoich księży i modlić się za nich. W przykładzie jego służby widać, że tak się działo. On także odwdzięczał się jak mógł swoim wiernym. Warto przypomnieć słynny ogród zoologiczny przy parafii, który zorganizował dla najmłodszych parafian. Jego przejście na emeryturę było wzorcowe. Wszystko przygotował dla swojego następcy i wiernych - dodał metropolita gdański, żegnając gdyńskiego prałata.

Ks. prałat Ryszard Kwiatek zmarł nagle 4 października 2018 r., w 79. roku życia i 55. roku kapłaństwa. W pamięci wiernych pozostaje gorliwym kapłanem i zatroskanym o dobro parafii uśmiechniętym duszpasterzem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama