Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Niesłychanie aktywni seniorzy

Tłumy seniorów odwiedziły Gdański Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów - w sumie kilkanaście tysięcy dojrzałych mieszkańców Gdańska skorzystało z oferty przygotowanej przez Gdański Urząd Pracy. W czasie imprezy mogli znaleźć zatrudnienie, uzyskać specjalistyczne porady, posmakować zdrowej kuchni i odprężyć się na masażu.

Choć to pilotażowa edycja imprezy, to już teraz śmiało można mówić o jej sukcesie. Hala AmberExpo, choć nie pękała w szwach, to została zdominowana przez seniorów przez blisko sześć godzin. Gdański Urząd Pracy zapewnił im nie tylko atrakcyjny program rozrywkowy, i poradnikowy, ale także konkretną ofertę aktywizującą ich zawodowo.

- Wystawiło się ponad 50. pracodawców z ofertami zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu dla emerytów. Przy każdym z nich, przez kilka godzin, trudno było znaleźć wolne miejsca. To pokazuje, że wiele osób chce być cały czas aktywne. Nie chcą siedzieć w domu i bezproduktywnie spędzać czas - mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.

Festiwal nie był jedynie miejscem, gdzie seniorzy mogli znaleźć źródło dodatkowego dochodu do emerytury. Na gdańskim festiwalu nie zabrakło gwiazd, znanych z telewizyjnego ekranu. Dorota Kolak, Laura Łącz oraz Tadeusz Drozda, bawili publiczność, ale też opowiadali, co jest w życiu najważniejsze i jak rozumieją rolę aktywności w dojrzałym wieku. "Tercet Egzotyczny" przypomniał swoje największe przeboje i porwał emerytów do tańca.

Prócz rozrywki, organizatorzy przygotowali kilka stref tematycznych, dedykowanych poszczególnym zagadnieniom senioralnym. W specjalnej strefie zdrowia można było uzyskać porady medyczne i bezpłatnie wykonać badania EKG oraz USG. Wyniki badań były analizowane na miejscu i konsultowane z lekarzami specjalistami. Sporym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie porady dietetyków, specjalistów zdrowego żywienia oraz zabiegi masażystów i rehabilitantów.

- W ofercie festiwalu znalazły się też porady z zakresu wizażu, ubierania się, ale również nowinki techniczne, które interesują seniorów, i z którymi są na bieżąco. Na pewno strzałem w dziesiątkę było przygotowanie strefy doradczej. Okazało się, że istnieje spory głód wiedzy z zakresu doradztwa podatkowego, pracowniczego i bezpieczeństwa - dodaje R.Budnik. Niesłychanie aktywni seniorzy   Festiwal nie był jedynie miejscem, gdzie seniorzy mogli znaleźć źródło dodatkowego dochodu do emerytury. Piotr Piotrowski /Foto Gość Doskonałym pomysłem organizatorów było zapewnienie seniorom darmowego transportu na miejsce wydarzenia. Urzędnicy deklarują, że impreza będzie miała charakter cykliczny.

Tymczasem, uruchamiają w Gdańsku pierwszy w Polsce punkt wyspecjalizowany w aktywizacji zawodowej, społecznej i kulturalnej osób dojrzałych. Seniorzy znajdą tam oferty zatrudnienia na pół etatu, informacje o nadchodzących wydarzeniach, sprawdzą propozycje uniwersytetów trzeciego wieku. Centrum pracy dla seniorek i seniorów mieści się przy Al. Grunwaldzkiej 30/32. Działa juz bezpłatna infolinia: 0 800-125-155 oraz strona internetowa: pracadlaseniorow.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama