Nowy numer 24/2021 Archiwum

Duszpasterstwo dla absolwentów

- Szukałem jakiejś wspólnoty. Błąkałem się po różnych grupach. Większość z nich to były wspólnoty charyzmatyczne. Czułem jednak, że potrzebuję czegoś, co będzie miało charakter kontemplacyjno-modlitewny. Bez fajerwerków - wyznaje Łukasz Waszczak.

Duszpasterstwo postakademickie "Amen" istnieje w przymorskiej parafii św. Brata Alberta od kilku lat. Do tej pory jednak - jak mówią jego członkowie - działało "w podziemiu". Młodzi wraz z duszpasterzami wypracowywali formułę spotkań. W tym roku zamierzają wypłynąć na szerokie wody. Ogłoszenia o spotkaniach pojawiły się w internecie. Co tydzień kapłani, w ramach ogłoszeń duszpasterskich zapraszają także młodych, którzy skończyli juz studia, do udziału w tej wyjątkowej formacji. Co ciekawe, jak zaznaczają sami księża, cenna inicjatywa duszpasterska jest odpowiedzią na potrzeby wiernych. To oni zgłosili się z prośbą o zorganizowanie tego duszpasterstwa.

- Trzeba jednak przyznać, że młodzież po studiach, to grupa w Kościele "niedopieszczona". My, księża czasem zwyczajnie nie mamy pomysłów, w jaki sposób do nich dotrzeć, czasem myślimy sobie, że ludzie w tym wielu nie mają czasu, bo pracują zawodowo. A oni zwyczajnie potrzebują duchowej strawy, żeby nie pogubić się w otaczającym ich świecie - mówi ks. Grzegorz Stolczyk, proboszcz parafii.

W odbywającej się w ramach spotkań wspólnoty "Amen" formacji za każdym razem ponad 30 osób. Są to w większości wierzący "single". Nie brak także małżeństw. Członków tej wspólnoty różni prawie wszystko: ukończone kierunki studiów, miejsca, z których pochodzą, wreszcie życiowe zainteresowania. Jest wśród nich spokojny, zrównoważony informatyk, jak również pełna temperamentu sportsmenka, wielokrotna medalistka zawodów w tenisie stołowym, mistrzyni Polski i wicemistrzyni Europy. Łączy natomiast jedno. - W dzisiejszym świecie brakuje autorytetów. Gołym okiem można dostrzec kryzys, jakiego doświadcza rodzina. Takie spotkania formacyjne są świetną formą dostrzeżenia tego, co w życiu jest prawdziwą wartością - podkreśla Magda Szczerkowska.

O początkach wspólnoty, jej działaniach, oraz o tym, co takiego daje wchodzącym w pełni dorosły świat młodym ludziom, przeczytasz w niedzielę, w najnowszym - 41. numerze Gościa Gdańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama