Nowy numer 24/2021 Archiwum

Siedmiu alumnów przybyło do Oliwy przejdź do galerii

Przed nimi sześć lat studiów, wspólnego życia w seminarium i wiele pracy nad sobą - na I roku studiów w seminarium przyjęto siedmiu alumnów. W gdańskiej uczelni naukę rozpoczęło w tym roku akademickim łącznie 52 kleryków.

Uroczysta Msza św. w oliwskiej bazylice zainaugurowała rok akademicki 2018/2019 w diecezjalnej Alma Mater. Koncelebrowaną Eucharystię odprawił abp Sławoj Leszek Głódź, biskupi Wiesław i Zbigniew, grono profesorskie GSD, profesorowie z UKSW w Warszawie. W modlitwie klerykom i ich nauczycielom towarzyszyli przedstawiciele rodzin oraz liczni, oficjalni goście: minister Beata Kempa, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, parlamentarzyści, samorządowcy i rektorzy pomorskich uczelni.

Druga część uroczystości odbyła się w Auli Św. Jana Pawła II w seminarium. - Pierwszy rok nauki rozpoczyna siedmiu alumnów. Biorąc pod uwagę niż demograficzny i anty powołaniowy klimat w niektórych środowiskach, jest to wynik, który napawa optymizmem - mówił w swoim wystąpieniu ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor GSD. Podczas uroczystości odbyło się ich ślubowanie. Następnie abp Głódź, ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW, wraz z rektorem seminarium wręczyli nowym alumnom indeksy.

Wykład inauguracyjny pt. "Fenomen patriotyzmu w myśli wolnościowej Józefa Tischnera" wygłosił ks. dr Adam Jeszka. Zgromadzeni w auli wysłuchali także wystąpienia przedstawiciela kleryków oraz wielu życzliwych słów, jakie skierowali do nich przybyli na uroczystość goście. - Dziękujemy Bogu za to, że w naszym kraju, w seminariach są klerycy. Że jest normalnie. Że w kościołach codziennie odprawiane są msze św., a w niedzielę kilka razy w ciągu dnia. Jesteście nam bardzo potrzebni. Jesteście naszą elitą, którą my, kościół świecki, zawsze będziemy wspierać - mówiła min. Beata Kempa.

Uroczystość zakończyło słowo metropolity gdańskiego do zgromadzonych. - Seminarium jest oczkiem w głowie biskupa i sercem diecezji. Przed wami sześć lat studiów. Diecezja potrzebuje nowych kapłanów. Budujemy 11 kościołów, te które mamy, działają. Nie możemy dopuścić do tego, by tam gasły lampy wiary - mówił abp Głódź.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama