Nowy numer 17/2024 Archiwum

W mocy Bożego Ducha przejdź do galerii

- Formacja teologiczna jest integralną częścią ewangelizacji. W tym aspekcie nasza uczelnia stała się centrum formacyjnym archidiecezji gdańskiej dokształcając młodych kapłanów, siostry zakonne oraz osoby świeckie - mówi ks. prof. Jacek Bramorski, rektor Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego.

Eucharystią w górnym kościele gdyńskiej parafii NSPJ rozpoczęła się uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego GAKT. Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Drews, dyrektor GAKT.

- Słyszymy słowo Boże, ale czy rzeczywiście przyjmujemy jej do swojego serca, by stawać się błogosławionymi - pytał kaznodzieja.

Wyjaśnił, że błogosławieni, to ci, którzy są szczęśliwi, gdyż kroczą drogą Bożą do świętości. - Znani nam święci odpowiedzieli na wezwanie Boga: "Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty". Ojciec zachęca nas tymi słowami do tego, byśmy Go naśladowali w Jego świętości. Bądźmy bogaci Bogiem - podkreślił ks. Drews.

- Bóg zachęca nas byśmy stawali się świętymi i obdarowuje nas swoją łaską. Ale my, by zaczęła ona działać w naszym życiu, musimy na tę łaskę odpowiedzieć - współpracować z nią - realizować swoje powołanie i czerpać siłę z wiary - zaznaczył kaznodzieja.

Druga część uroczystości odbyła się w dolnym kościele. W uroczystości uczestniczyli wykładowcy, studenci i słuchacze GAKT, a także reprezentanci zaprzyjaźnionych uczelni wyższych. Gości przywitał ks. J. Bramorski.

- Zakres zadań, które obecnie stają przed Kościołem trafnie charakteryzuje wezwanie: "W mocy Bożego Ducha" będące mottem ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na rok 2018/2019. To właśnie odkrycie w naszym życiu Ducha Św. łączy się z odważnym podjęciem misji ewangelizacyjnej oraz z pogłębioną formacją chrześcijańską - podkreślił rektor.

- Odpowiadając na to wezwanie nasza uczelnia przygotowuje osoby świeckie i zakonne do uczestniczenia w misji ewangelizacyjnej Kościoła, zwłaszcza w zakresie katechezy szkolnej. Owocem tego kształcenia jest grono ponad 1200 absolwentów - mówi rektor.

- Nasze kolegium dokształca osoby świeckie w ramach studiów podyplomowych z teologii, aby mogli w sposób kompetentny odpowiadać na dzisiejsze wyzwania kulturowe i duchowe. Bo potrzebni są mądrzy, odpowiedzialni świadkowie wiary, którzy napełnieni Duchem Świętym zaniosą przesłanie Ewangelii do różnych środowisk - podkreślił ks. Bramorski. Metropolita gdański z absolwentami GAKT   Metropolita gdański z absolwentami GAKT
Justyna Liptak /Foto Gość
- Realizujemy w naszym kolegium ofertę edukacyjną skierowaną zarówno do duchowieństwa oraz osób świeckich. Młodzi kapłani naszej archidiecezji na studiach podyplomowych pogłębiają swoją formację w zakresie teologii praktycznej. Osoby świeckie mogą natomiast poszerzać swoją wiedzę religijną w ramach Szkoły Biblijnej oraz kursu dla narzeczonych. Pomagamy również w formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św., a także lektorów. Od zeszłego roku prowadzimy również spotkania dla małżeństw w ramach Akademii Rodziny - wymienił rektor.

Ks. Bramorski podkreślił, że w tym roku, metropolita gdański powierzył GAKT nowe zadanie. - Ustanawiając tutaj Archidiecezjalny Katechumenat Dorosłych pod nazwą: "Domownicy Boga". Będzie to miejsce, w którym odbywać się będzie przygotowanie osób dorosłych do przyjęcia sakramentu Chrztu św., Bierzmowania i Eucharystii - mówił.

- Przeżywamy obecnie 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Niepodległość to nie tylko wymiar zewnętrzny, ale także oparta na prawdzie wolność twórczego ducha i umysłu. Nauczycielem tej wolności jest św. Jan Paweł II, który wskazywał, że wolność nie jest ulgą, lecz jest trudem wielkości - podkreślił rektor.  

Słowo kończące inaugurację wygłosił abp Głódź. Podkreślił, że Gdańskie Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne, choć jest uczelnią małą, to pełni ważną rolę edukacyjną i jest bardzo potrzebne. - Tutaj poszerza się spektrum kształcenia zarówno osób świeckich, duchownych, a także nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. za co bardzo dziękuję - mówił metropolita.

Wykład inauguracyjny, zatytułowany "Modlitwa Zdrowaś Maryjo - w poszukiwaniu źródeł" wygłosił ks. dr hab. Wojciech Kluj OMI, dyrektor Instytutu Dialogu Kultury i Religii WT UKSW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama