W Domu Hospicyjnym Caritas im. Św. Józefa w Sopocie zasadzono cebulki żółtych kwiatów. Na wiosnę wyrosną i wolontariusze z tego i innych pomorskich hospicjów przekażą je darczyńcom w czasie kwest.
– Miłość, którą niesiecie, to największy dar dla waszych podopiecznych. Bóg jest dobry, dlatego sprzyja nam w tym dziele, a dziś szczególnie, pogodą – mówił bp Wiesław Szlachetka w sopockim hospicjum, inaugurując jesienną edycję akcji. Do Sopotu przybyło wiele osób związanych w ideą ruchu hospicyjnego, przed wszystkim personel i wolontariusze z pomorskich placówek: Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku, Hospicjum Św. Wawrzyńca i Bursztynowej Przystani w Gdyni, Hospicjum pw. św. O. Pio w Pucku, Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie i Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku. Pojawiły się liczne grupy wolontariuszy ze Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas oraz z zaprzyjaźnionych szkół.
W kaplicy hospicyjnej w modlitwie różańcowej pod przewodnictwem biskupa, w obecności podopiecznych i wolontariuszy, zawierzono Matce Bożej wszystkie ośrodki hospicyjne i dzieło Pól Nadziei. Spotkanie uświetnił wokalny występ Katarzyny Goleckiej przy akompaniamencie Konrada Sikory oraz studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Potem ks. Tomasz Kosewski, gospodarz sopockiego hospicjum, wraz bp. Wiesławem przekazali reprezentantom pomorskich hospicjów cebulki żonkili i sami ruszyli do miejsca sadzenia tych kwiatów, którym w tym roku był pas zieleni przy al. Niepodległości.
Żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki na hospicja, przywędrował do nas. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się 20 lat temu w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 r. akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach. Co roku na początku października, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.