Nowy numer 24/2021 Archiwum

Marynarze wracają do swego domu

Przeniesienie Inspektoratu Marynarki Wojennej z Warszawy do Gdyni stało się faktem i od 17 października br. morscy dowódcy znów pracują w budynku przy ul. Waszyngtona. To kolejny krok w powrocie dowodzenia flotą nad Bałtyk.

W uroczystej zbiórce z tej okazji wziął udział Mariusz Błaszczak, szef MON, posłowie, wojewoda pomorski i generalicja Wojska Polskiego. - W Gdyni jest czas powrotów. Powrócili marynarze zamordowani przez UB. Dwa tygodnie temu powróciły szczątki admirała Józefa Unruga. A dziś do Gdyni powróciło oficjalnie dowództwo polskiej Marynarki Wojennej - mówił minister.

Według ministra, na ulicach Gdyni będzie więcej mundurów Marynarki Wojennej, będzie więcej żołnierzy polskich. - Od dziś możemy powiedzieć, że oficjalnie Inspektorat Marynarki Wojennej rozpoczął swoją służbę w Gdyni - dodał.

Minister Obrony Narodowej złożył także wiązankę kwiatów pod tablicą dowódcy Marynarki Wojennej, admirała floty Andrzeja Karwety, który zginął tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. Po zakończonej zbiórce minister Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie z kadrą dowódczą Marynarki Wojennej. W uroczystości udział wzięli m. in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, Inspektor Marynarki Wojennej kontradm. Jarosław Ziemiański, Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski, Dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec oraz kadra dowódcza jednostek Marynarki Wojennej.

Dowództwo Marynarki Wojennej funkcjonowało w Gdyni do końca 2013 roku, w styczniu 2014 roku zostało rozformowane i przeniesione do Warszawy jako Inspektorat Marynarki Wojennej. 4 października br. Sejm przyjął reformę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. To pierwszy etap reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia (SKiD) w Siłach Zbrojnych RP. Inauguracja służby Inspektoratu przybliża Gdynię do reaktywacji Dowództwa Marynarki Wojennej w historycznej i naturalnej lokalizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama