Nowy numer 49/2022 Archiwum

Polskę nosili w sercu przejdź do galerii

W Gdańsku odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w hołdzie "bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski".

Data uroczystości - 19 października - nie została wybrana przypadkowo, gdyż jest to dzień porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Na uroczystości, które odbyły się przy pomniku bł. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku-Wrzeszczu zaprosił Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Wśród gości byli m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, abp Sławoj Leszek Głódź, posłowie na Sejm Janusz Śniadek i Małgorzata Zwiercan, europosłanka Anna Fotyga, oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.  

- To święto ma służyć przypominaniu sylwetek księży męczenników - księży niezłomnych, których w naszej historii nie brakuje. W czasie II wojny światowej Kościół katolicki poniósł ogromne ofiary. Prawie 20 procent osób konsekrowanych poniosło śmierć, w tym ten syn wielkiego Kociewia - bł. ks. Bronisław Komorowski - mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego IPN.

- Polakom potrzebny jest taki moment przybliżenia tych najbardziej bohaterskich czasów Kościoła katolickiego. Bo te ataki na Kościół, które pojawiały się w okresie okupacji czy komunizmu - fałszywe i obraźliwe - przesiąknięte propagandą, z którą zetknął się ks. Jerzy Popiełuszko, niestety nadal trwaj - przekonywał prof. Golon.

- Dlatego przypomnienie o najwspanialszych kartach Kościoła, o niezłomnych kapłanach jest naszym obowiązkiem. Bo stanowią oni ogromny katalog dobra i wartości, który powinniśmy realizować. Jesteśmy im to winni - dodał dyrektor.

- Ta uroczystość jest swoistym leczeniem z amnezji historycznej, która dotyczy wkładu duchownych i Kościoła w niepodległość naszej ojczyzny. Błogosławieni - ks. Bronisław Komorowski, ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Marian Górecki, a także ks. Władysław Miegoń - należą do duchowych przywódców Gdańska. Oddajemy im dzisiaj hołd, także w duchu dziękczynienia za ich męczeństwo - podkreślił abp Sławoj Leszek Głódź.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaznaczył, że duchowni jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko to niezłomni bohaterowi całej Polski. - Pamiętajmy o tym, że przez 123 lata to Kościół i osoby duchowne przechowywały w naszych sercach Polskę i miłość do niej. Dzięki temu, nasza ojczyzna przetrwała, choć została wykreślona z mapy świata - mówi marszałek.  

- Dzisiaj chcemy oddać cześć i honor nie tylko ks. Jerzemu Popiełuszce, chociaż to on jest wielkim pomnikiem, który nosimy w sercach i jesteśmy mu niezwykle wdzięczni za jego odwagę, poświęcenie, determinację oraz ogromną niezłomność. Jednak przeżywając ten dzień pamiętajmy nie tylko o nim, ale o wszystkich kapłanach, którzy trwali przy polskości i swoją postawą pokazywali nam w którym kierunku powinniśmy pójść - mówił S. Karczewski.

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem bł. ks. Bronisława Komorowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama