Nowy numer 24/2021 Archiwum

Święty zwycięża

– To nie jest alternatywa dla Halloween. Bo dla chrześcijanina jedyną opcją powinno być zawsze radosne przeżywanie wieczoru przed wigilią Wszystkich Świętych – mówi ks. Maciej Silikowski z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.

Magda pracuje w jednej z gdańskich korporacji. Przyjechała tutaj na studia i, jak sama przyznaje, została na trochę dłużej, niż planowała. – Zadomowiłam się w Trójmieście. Tutaj jest dużo możliwości – nie tylko zawodowych, ale również spędzania wolnego czasu – tłumaczy. Groby jej bliskich zmarłych znajdują się ponad 300 km stąd. Nie zawsze udaje się jej pojechać do rodzinnej miejscowości w uroczystość Wszystkich Świętych. Dlatego od jakiegoś czasu uczestniczy w Holy Wins.

– To dla mnie moment, kiedy mogę się za nich pomodlić i powspominać ich, ale bez łez – tylko w sposób radosny i pełen nadziei, że oni już są u Boga. Dodatkowo zawsze staram się odkrywać postacie kolejnych świętych. W tym roku jest to św. Filomena – opowiada Magda. Już za kilka dni przeżywać będziemy uroczystość Wszystkich Świętych. W wielu kościołach archidiecezji gdańskiej 31 października odbędą się wieczorne spotkania modlitewne pod wspólną nazwą Holy Wins. – To radosny sposób oddawania czci Bogu i okazja do podziękowania za to, że dał nam świętych, którzy się za nami wstawiają – podkreśla ks. M. Silikowski. W żukowskiej parafii przygotowania już dawno się rozpoczęły. Do wspólnego świętowania zaproszeni są wszyscy – nie tylko młodzież, ale osoby w każdym wieku. – Spotkałem się z wieloma pozytywnymi opiniami na temat tych spotkań, w dużej mierze od osób starszych. Usłyszałem, że wydarzenia te wiele wniosły w życie duchowe uczestników, dlatego w tym roku zachęcam, by we wspólne świętowanie włączył się każdy, niezależnie od metryki – podkreśla ks. Silikowski. W trakcie spotkania będzie czas na zadumę, radosne uwielbienie, a także bezpośrednie spotkanie ze świętymi. – Modlitwę rozpoczniemy od wezwania Ducha Świętego, następnie wysłuchamy konferencji, będzie też czas na rozmowę z Bogiem w Najświętszym Sakramencie i Litanię do Wszystkich Świętych. A na koniec każdy będzie mógł podejść do ołtarza i wziąć do ręki relikwiarz z relikwiami świętego. Ten moment jest szczególnie mocnym przeżyciem, gdyż wiele osób po raz pierwszy będzie miało okazję tak blisko obcować z danym świętym – wyjaśnia ks. Maciej. Holy Wins jest też okazją do lepszego poznania osób, które zostały wyniesione na ołtarze. – Każdy z nas ma swojego ulubionego świętego, przez którego wstawiennictwo poleca Bogu intencje. Jednak nadal wielu świętych jest nieznanych – warto więc poszerzać swoją wiedzę i odkrywać na nowo te osoby i czerpać z nich przykład na drodze do zbawienia. Nie wolno nam zapominać, że każdy z nas jest powołany przez Chrystusa do świętości. I nie robimy tego po to, żeby być lepszymi sami dla siebie, ale by w ogólnym rozrachunku być bliżej Boga – mówi ks. Maciej. Holy Wins od lat przełamuje funkcjonujące w świadomości przekonanie, że uroczystość Wszystkich Świętych to dzień smutny i w takim duchu powinien być przeżywany. – Ten czas pokazuje nam, że powinniśmy się radować, że jest tylu orędowników, którzy swoim życiorysem mogą ubogacić także nasze życie. Dlatego wybór między Halloween a Holy Wins jest bardzo prosty, a w zasadzie go nie ma. Bo każdy, kto żyje z Bogiem, zechce spędzić z Nim ten wieczór – podkreśla ks. M. Silikowski. Pełną listę parafii, w których odbywają się Holy Wins oraz Bale Świętych dla najmłodszych, znaleźć można na: gdansk.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama