Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pro-life, to także znaczy pomagać przejdź do galerii

W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia Human Life International w Polsce.

Human Life International to międzynarodowa organizacja pro-life, która w swojej działalności skupia się przede wszystkim na promowaniu cywilizacji życia. Od 25 lat są obecni w Gdańsku, ale zasięg ich działań wychodzi daleko poza miejskie oraz krajowe granice.

- Założycielem HLI był o. Paul Marx, amerykański benedyktyn. Doskonale rozumiał, jakie zagrożenia niesie ze sobą powszechnie zjawisko społecznego przyzwolenia na aborcję. O. Marx cenił Polskę i Polaków, i to on powierzył nam misję promieniowania i niesienia cywilizacji życia na Wschód. To była ogromna odpowiedzialność, ale podjęliśmy to zadanie i realizujemy je do dzisiaj - wyjaśnia Ewa Kowalewska, prezes Human Life International.

Dokładnie 20 października 1993 r. o. Marx razem z abp. Tadeuszem Gocłowskim, metropolitą gdańskim, poświęcili biuro HLI w Gdańsku. A już kilka dni później odbyła się w Gdyni I Międzynarodowa Konferencja HLI w Polsce - "Miłość - Życie - Rodzina". 

- Trudno jest opowiedzieć o wszystkich działaniach, które przez te ostatnie 25 lat podejmowaliśmy. Łatwiej pokazać przestrzenie, które HLI wypełniło - dodaje pani Ewa. Ich głównym polem działania jest przede wszystkim ochrona życia dziecka poczętego oraz pomoc całej rodzinie, edukacja społeczna pro-life i prorodzinna w odniesieniu do encyklik "Humanae vitae" i "Evangelium vitae".

- Przygotowujemy pomoc dla matek w najtrudniejszych sytuacjach, organizujemy wyprawki dla noworodków oraz paczki dla dzieci, bo pro-life to także znaczy pomagać ­- mówi pani Ewa. Ich działalność edukacyjna liczona jest w setkach tysięcy materiałów (tj. broszury, ulotki czy książki) oraz przeszkolonych liderach z Polski i ze Wschodu. - Podjęliśmy współpracę z prawosławnymi obrońcami życia na Wschodzie. Współpracowaliśmy również z Kościołem katolickim na Wschodzie, pomagając w tworzeniu Centrów Rodziny - wymienia E. Kowalewska.

Założyli Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia - najszerszą z możliwych platformę wsparcia obrony życia. Są obecni również w przestrzeni internetowej poprzez stronę www oraz media społecznościowe. To m.in. dzięki nim na ulicach miast zagościły Marsze dla Życia. - Z błogosławieństwem św. Jana Pawła II współpracowaliśmy z Papieską Radą ds. Rodziny. A jednym z ostatnich działań jest koordynacja peregrynacji Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia "Od Oceanu do Oceanu". Od Władywostoku do Fatimy oraz przez Amerykę Pn. i Pd. Przejechaliśmy już 190 tys. km - mówi pani Ewa.

Do wspólnego świętowania srebrnego jubileuszu zaprosili osoby, które przez lata wspierały działania HLI. - Wiele osób nie pamięta, jak to było, kiedy aborcja była powszechna, a tematyka ochrony życia spotykała się z zupełnym brakiem zrozumienia. HLI było i jest organizacją, która poprzez swoją systematyczną działalność niestrudzenie podnosi świadomość społeczną odnośnie świętości ludzkiego życia - mówi senator Antoni Szymański.

Bp Zbigniew Zieliński akcentuje, że życie zawsze było w centrum troski Kościoła zarówno obejmującej nauczanie, jak i podejmowanie różnorakich inicjatyw. - HLI jest jednym z dowodów na to, jak bardzo cenne jest odczytywanie uwarunkowań danego okresu - wieku i pokolenia. Świetnie wpisało się w to wszystko, co niosą współczesne czasy, gdzie niestety często cnotę traktuje się jako grzech, a grzech jako cnotę. Oni nieprzerwanie stoją na straży prawdziwego pojęcia cnoty. Po 25 latach istnienia tej organizacji musimy wypowiedzieć słowa ogromnej wdzięczności za zaangażowanie tylu osób świeckich w ochronę życia - powiedział bp Zieliński.

Spotkanie było okazją do wspomnień, zaprezentowania programów chroniących życie, a także uhonorowania medalami osób włączających się w działania HLI na przestrzeni lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama