Nowy numer 24/2021 Archiwum

Gdańska bazylika zamknięta do odwołania

Z największym bólem informujemy, że ze względów bezpieczeństwa Bazylika pw. Świętego Mikołaja zostanie zamknięta do odwołania - podali na Facebooku gdańscy dominikanie.

- Powodem takiej decyzji Klasztoru jest zły stan sklepienia będący bezpośrednim zagrożeniem dla osób przebywających w kościele - dodali, prosząc o modlitwę za ich wspólnotę i szybkie rozwiązanie problemu w konstrukcji sklepienia.

Ta trzynawowa gotycka bazylika halowa ma 37 metrów długości. Wysokość nawy głównej to 16 metrów. Jej budowę rozpoczęto po 1348 r. Gwiaździste sklepienie, podparte wewnątrz dziesięcioma filarami, pochodzi z 1487 r. Przez pewien czas świątynia była w rękach protestantów. To w niej w 1587 r. Zygmuntowi III Wazie wręczono akt elekcji. Była jedyną gdańską budowlą gotycką, która przetrwała II wojnę światową. Jedni mówią, że palący Gdańsk czerwonoarmiści oszczędzili ją, bo była dedykowana szczególnie czczonemu w prawosławiu św. Mikołajowi. Inni twierdzą, że ówczesny proboszcz przekupił sołdatów alkoholową zawartością klasztornej piwnicy.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama