Bądź widocznym patriotą!

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zachęcają mieszkańców Pomorza do włączenia się w niecodzienną, patriotyczną inicjatywę.

- 100. rocznica odzyskania niepodległości jest tak ważnym wydarzeniem, że zwracanie na nią uwagi poprzez wszelkie formy przekazu jest bardzo wskazane. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców i przypomnieć im, jak istotny to moment w naszej historii - podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego IPN.

Podczas corocznej akcji "Znicz", organizowanej w okresie Wszystkich Świętych, w trakcie wzmożonych patroli drogówki rozdawane będą biało-czerwone, odblaskowe opaski.

- Pomorska policja realizuje wiele przedsięwzięć profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zmierzamy do tego, by ofiar na drodze było jak najmniej. 100. rocznica odzyskania niepodległości to dobry moment, by przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - podkreśla insp. Robert Sudenis, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.

Rozdane zostanie łącznie 25 tys. opasek. Trafią one nie tylko do pieszych, ale również do kierowców.

- Mimo że istnieje obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym, nie wszyscy piesi się do niego stosują, więc chcemy o tym fakcie przypomnieć. Kierowcy taka opaska ma natomiast zasugerować, by zdjął nogę z gazu i był bardziej uważny na drodze - mówi insp. Sudenis.

Biało-czerwone opaski opatrzone zostały napisem: "Bądź widocznym patriotą!" oraz "Bądź dumny z Niepodległej!"   Biało-czerwone opaski opatrzone zostały napisem: "Bądź widocznym patriotą!" oraz "Bądź dumny z Niepodległej!"
Justyna Liptak /Foto Gość
- Podkreślamy w ten sposób, że patriotyzm ma wiele oblicz. Jednym z nich jest codzienne dbanie o bezpieczeństwo własne, swoich najbliższych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Założenie odblaskowej opaski kosztuje pieszego zaledwie kilka sekund, a może uratować życie. Liczymy też na to, że każdy kierowca, który otrzyma od nas biało-czerwoną opaskę, kiedy na nią spojrzy, chętniej niż zwykle zdejmie nogę z gazu - mówi Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

- Poprzez akcję chcemy również przypomnieć kierowcom oraz ich rodzinom o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęcić do udziału w organizowanych przez IPN prelekcjach, wystawach, spotkaniach dyskusyjnych, konkursach - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..