Skwer Kościuszki i sama Gdynia zajmują szczególne miejsce w sercach Polaków. To miejsce nieodłącznie kojarzone z ideą budowy ambitnej, silnej i suwerennej Rzeczypospolitej, czerpiącej ze swojego nadmorskiego położenia - napisał w liście do zgromadzonych premier Mateusz Morawiecki.
Listy do zgromadzonych skierowali m.in. premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie zabrakło w nich wielu serdecznych słów pod adresem kpt. Sulatyckiego.
"Jestem przekonany, że dziedzictwo służby pana kapitana będzie trwać i rozwijać się, przyczyniając się do zwiększenia potencjału naszego kraju. Nasz rząd jest bowiem zdeterminowany, by po latach zaniedbań odbudować pozycję gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Mamy w tym wielkim zadaniu znaczące wsparcie kierowanego przez pana kapitana Konwentu Morskiego. Zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego i wola dzielenia się doświadczeniem i wiedzą to chwalebne cechy, które sprawiają, że nasze dzieci i wnuki wymieniać będą nazwisko pana kapitana pośród najbardziej zasłużonych dla kraju" - napisał Mateusz Morawiecki.
"Rzadko spotykamy osoby tak oddane służbie Panu Bogu, ojczyźnie i morzu, tak głęboko i wielostronnie zaangażowane w prace na rzecz dobra wspólnego, tak chętnie dzielące się z innymi swoją mądrością i wyjątkowym doświadczeniem życiowym, oraz łączące niezłomną ideowość z tak ogromną konsekwencją i determinacją w działaniu. Kapitan Sulatycki daje świadectwo tego, co znaczy być chrześcijaninem, nadal ofiarowuje Polsce swoje myśli i czyny, nieustannie przypomina nam na czym polega patriotyzm, polska racja stanu i nasze obowiązki względem ojczyzny. Wytrwale inspirująco działa na rzecz odbudowy polskiej gospodarki morskiej" - napisał w słowie odczytanym przez poseł Dorotę Arciszewską Jarosław Kaczyński.
Z kolei marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski zauważył, że kapitan przez całe życie bronił wszystkiego, co związane było z Bałtykiem. Zaznaczał, że jego czyny były zbieżne z działaniami, które dla budowy Polski morskiej przed 100 laty podjęli nasi przodkowie, kierując się słowami Wojciecha Trąbczyńskiego, że "szum Bałtyku to najpiękniejszy hymn naszej państwowości".
- Pan kapitan całym swoim życiem pokazuje nam, czym dla Polaka powinna być Rzeczypospolita i czym jest miłość do ojczyzny. To dla nas wielka mobilizacja. Jest pan dla nas wzorem i wsparciem - mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
- W imieniu społeczności tego niezwykłego miasta pragnę podziękować panu kapitanowi za bardzo charakterystyczny dla Gdyni, wpisujący się w jej historię, etos troski o Polskę, o Rzeczpospolitą morską. Mamy głębokie przekonanie, że jeszcze bardzo wiele przed nami, żeby nie tylko Pomorze, ale i cała Polska zrozumiała, jak bardzo ważne dla rozwoju naszego kraju jest zagospodarowanie dostępu do morza - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
- Musimy zrobić wszystko, byśmy nie wstydzili się przed przedstawicielami poprzednich pokoleń. I pamiętajmy, że wszystko powinno być służbą dla ojczyzny - podsumował na zakończenie spotkania kpt. Zbigniew Sulatycki.