Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wystawą w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Tak jak przez ostatni rok zaprezentowaliśmy w kilkudziesięciu miejscowościach ogólnopolskie "spojrzenie" na 100. rocznicę odzyskania niepodległości, czyli wystawę "Ojcowie Niepodległości", tak teraz zaprezentujemy ujęcie bardzo bliskie, regionalne, w którym podjęta została zwięzła próba wspomnienia o losach miast naszego regionu, od Kujaw po Wybrzeże w okresie 1918-1920 - informuje prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.
Oprócz Włocławka i Bydgoszczy najnowsza wystawa IPN Gdańsk pt. "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920" stanie również w Gdyni. Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk).
- Po bardzo długiej niewoli, zapoczątkowanej w 1772 roku I rozbiorem, wreszcie spełniło się marzenie Polaków o wolnej Ojczyźnie. Po prawie 150-letnim okresie wielkich krzywd narodowych, ucisku politycznego, ekonomicznego i kulturalnego ze strony bezwzględnych zaborców, rosyjskiego na Kujawach Wschodnich i pruskiego na Kujawach Zachodnich i Pomorzu, Polacy mieli znowu swoje państwo. Na wystawie punktem wyjścia jest rok 1918 - dodaje prof. Golon.
Na ekspozycji poruszone zostały m.in. kwestie związane z genezą odrodzenia Rzeczypospolitej, walki o granice, działalności niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost (Straż Graniczna Wschód), powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski oraz Zaślubin Polski z morzem.
Ciekawą częścią wystawy są sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw m.in. Stefan Łaszewski, Otton Steinborn, Jan Biziel, Jan Maciaszek, kpt. Paweł Cyms, dr Józef Wybicki, Antoni Abraham, Stefan Hazuka, Tomasz Rogala, ks. Józef Wrycza, płk Wojciech Józef Gromaczyński.
Otwarcie wystawy już 8 listopada o 12.00 na Placu Grunwaldzkim w Gdyni. Ekspozycja prezentowana będzie do 22 listopada.