Nowy numer 24/2021 Archiwum

Zawsze wolni w Bogu

– Musimy wszyscy zatroszczyć się o to, by młodzi w Kościele się odnaleźli i chcieli go budować. By nie byli tylko konsumentami, ale domownikami wspólnie budującymi tę przestrzeń wiary – mówi ks. Zbigniew Drzał.

Już tylko parę dni dzieli nas od jubileuszowego, 10. Forum „Młodzi i Miłość”. Program zapowiada się naprawdę imponująco. Może więc warto 15 listopada zarezerwować sobie wolny wieczór.

Najmniejsza parafia, ogromne możliwości

Zaczęło się w gdańskim Matemblewie, gdzie przez długi czas odbywał się doroczny festiwal. – Zorganizowano w sumie 16 edycji, które – niezależnie od bieżącego hasła – zawsze opatrzone były podtytułem: „Nie możecie przegrać miłości”. To przesłanie pozostawił nam Jan Paweł II, który bardzo mocno pokładał nadzieję w potencjale wiary młodych ludzi, a dodatkowo znalazł do nich klucz, bo niezależnie od kontynentu, państwa czy miasta oni zawsze przyjmowali go z ogromną radością i chłonęli jego słowa – mówi ks. Drzał, proboszcz parafii pw. Świętych Anny i Joachima w Gdańsku-Letnicy oraz organizator Forum „Młodzi i Miłość”. Po tym, jak ks. Zbigniew został przeniesiony do Letnicy, zaczęła się nowa formuła spotkań, która każdorazowo przyciąga setki młodych osób. – Zawiązała się tutaj wspólnota na fali tego matemblewskiego przesłania Jana Pawła II. To są studenci, którzy regularnie się spotykają, są pełni dynamizmu i chętni do działania. Bazujemy na doświadczeniu papieża Polaka, który pytany, co robi, że tak trafia do młodych, odpowiadał, że „stara się im mówić o miłości”. My też odwołujemy się do tego najważniejszego pragnienia młodego człowieka, a raczej każdego człowieka – pragnienia miłości – dodaje ks. Drzał. Parafia w Letnicy jest najmniejsza w całym Trójmieście. Obejmuje jednocześnie największe obiekty publiczne, w tym stadion Energa Gdańsk oraz obiekt wystawienniczy AmberExpo. Stąd pomysł, aby młodych zaprosić w przestrzeń inną niż kościelne mury, a tym samym dotrzeć do tych nieprzekonanych do Boga. – Pewnie, że logistycznie byłoby łatwiej spotkać się w którymś dużym kościele, ale poszliśmy za przesłaniem Jana Pawła II: „Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii, ale czas głosić ją na dachach”, by ci, którym do kościoła jest za daleko, mogli doświadczyć Chrystusa – podkreśla proboszcz. – Wielu młodych ludzi dystansuje się od wiary, żyją zanurzeni w kulturze popularnej, która w dużej mierze jest antychrześcijańska. Dotarcie do tych osób jest celem kolejnych edycji – dodaje ks. Drzał.

Świadkowie Chrystusa

Marta, studentka, należała do tych nieprzekonanych. – Szukałam własnej drogi, ale uważałam, że z Bogiem to ja się nie dogadam. Wiara i coniedzielne wizyty w kościele widziałam jako domenę starszych pań – tych, co noszą moherowe berety, a nie ludzi młodych – energicznych i żywiołowych, którzy chcą się bawić. Nie widziałam siebie w tym wszystkim – mówi. Był rok 2016, kiedy po raz pierwszy trafiła na Forum „Młodzi i Miłość”. – Chciałam zobaczyć Roberta Friedricha z Luxtorpedy. Lubię ich muzykę i pomyślałam, że warto skorzystać z okazji, skoro spotkanie jest za darmo – wspomina. Forum totalnie ją pochłonęło. – Słuchać, jak tak wielki facet mówi o Bogu w tak normalny sposób, jak twierdzi, że gdyby nie On, jego życie byłoby puste i do bani, to wielka rzecz. Nie mogę powiedzieć, że dzięki temu można mnie regularnie spotkać w kościele, ale z pewnością jestem tam częściej, zwłaszcza na Mszach św. dla młodych ludzi – dodaje. Ksiądz Drzał podkreśla, że Forum „Młodzi i Miłość” to przestrzeń, w której młody człowiek może realizować swoje powołanie do życia, do wiary, do pójścia różnymi drogami. – Miłością jest Chrystus. Chcemy, by uczestnicy odkrywali Go w trakcie spotkań, dlatego zawsze na forum zapraszamy nie tylko ekspertów, ale również świadków, którzy, mówiąc o swoim życiu, przekazują młodym, że w tych ludzkich relacjach ukryte jest promieniowanie boskości – mówi proboszcz. Gościem specjalnym 10. edycji będzie Muniek Staszczyk, wokalista zespołu T.Love, który nie tylko podzieli się historią własnego zmagania się z wolnością i o wolność, ale zagra też koncert. – Muniek ma w sobie niesamowitą pasję wiary. Przyznał się do Boga i przy Nim trwa, a nie jest to łatwe w środowisku artystycznym. Myślę, że wielu młodych ludzi jego świadectwo poruszy i przekona, że warto iść pod prąd – podkreśla ks. Drzał. Ekspertem forum będzie natomiast ks. dr Marek Dziewie- cki, znany w całej Polsce rekolekcjonista i psycholog. Nie zabraknie również zespołu Kierunek Niebo, który zagra specjalnie przygotowany repertuar.

Wolność z wiary

Paweł Loose, jeden ze współorganizatorów, podkreśla, że hasło jubileuszowego forum nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – „Zawsze wolni” możemy być dzięki Bogu – mówi. Ksiądz Drzał dodaje, że dzisiaj, kiedy mamy niepodległość podaną na tacy, często wielu nie dostrzega jej wartości. – Nie rozumiemy patriotyzmu, a wolność odbieramy jako kwestię zmiany kanału programu w TV. Pamiętajmy, że Polacy zawsze byli niepodlegli duchem, dlatego udało się nam wygrać i tę zewnętrzną wolność, ale to wszystko wiązało się z głęboką wiarą – dodaje proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama