- Musimy mówić młodym o historii. Drzewo, gdy nie ma korzeni, usycha - mówi ks. Piotr Belecki, duszpasterz służby liturgicznej i organizator Turnieju Niepodległości.
Ponad 700 członków Liturgicznej Służby Ołtarza wzięło udział w rozgrywkach pierwszego etapu Halowego Turnieju Piłki Nożnej LSO, który odbył się 10 listopada w trzech w halach sportowych na terenie Luzina i Wejherowa. Imprezę patronatem honorowym objęli abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, oraz Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.
Rozegrany w przeddzień Święta Niepodległości turniej nazwany został przez organizatorów Turniejem Niepodległości. - Gdy szukaliśmy dogodnej daty dla pierwszych w tym sezonie rozgrywek, okazało się, że najbardziej nam pasująca to 10 listopada. W tej sytuacji naturalną sprawą było dla nas grać dzisiaj dla Niepodległej - tłumaczy Piotr Lachowski, współorganizator wydarzenia.
Punktualnie o godz. 8.30 we wszystkich halach, w których rozgrywane były mecze, ministranci wraz ze swoimi opiekunami odśpiewali hymn państwowy na rozpoczęcie turnieju. - Gdy usłyszałem "Mazurka Dąbrowskiego", zaśpiewanego przez tych kilkuset młodych ludzi, to aż mi ciarki przeszły po plecach - wzrusza się P. Lachowski.
- Na początku turnieju poinformowałem chłopaków, że będziemy śpiewać hymn. Powiedziałem im, że mogą to zrobić z dumą i wdzięcznością za to, że są Polakami, że żyją w wolnym kraju, który ma swoją piękną historię - mówi ks. Belecki.
Ku wielkiej radości i zaskoczeniu organizatorów, w sobotnim turnieju wzięły udział aż 72 drużyny. Tym samym został pobity zeszłoroczny rekord. - To dla nas bardzo dobry znak, bowiem tym samym rozgrywki nabierają coraz większego prestiżu - tłumaczy P. Lachowski. - Myślę, że tak duże zainteresowanie wynika z zaangażowania księży w parafiach, ale także z potężnej pracy ks. Beleckiego, duszpasterza LSO, który wkłada w organizację tego wydarzenia bardzo dużo serca i wysiłku - dodaje.
Lektorzy z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie wraz ze swoim opiekunem ks. Adamem Hrubiszewskim Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Członkowie służby liturgicznej, którzy wzięli udział w zawodach, rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: ministranci (do 11. roku życia), młodsi lektorzy (do lat 15) oraz starsi lektorzy (16-20 lat).