Nowy numer 24/2021 Archiwum

Cecyliada po raz ósmy

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę również diecezjalny przegląd dziecięcych zespołów wokalnych będzie miał patriotyczny charakter. VIII Dziecięca Cecyliada u św. Urszuli nosi nazwę "Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy".

Początek wokalnej rywalizacji odbędzie się w sobotę 17 listopada br. o 10.30 w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie. Wystąpi aż 14 zespołów z całej diecezji.

- Dzieci przyjadą przede wszystkim z Trójmiasta, ale zobaczymy też schole z Banina, Koleczkowa czy Orla. Celem przeglądu jest oddanie chwały Panu Bogu i odkrywanie Go w swoim życiu, ale też propagowanie śpiewu religijnego wśród najmłodszych i rozwijanie w nich zamiłowania do śpiewania. Już od najmłodszych lat warto dzielić się swoimi talentami wokalnymi z innymi oraz pozbywać się tremy przed występem publicznym - mówi s. Małgorzata Miliszewska, która organizuje Cecyliadę.

Tegoroczna edycja spotkania młodych wokalistów ma charakter patriotyczny. - Każda schola wykonuje a capella utwór patriotyczny. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przypominamy też postać św. Urszuli Ledóchowskiej, cichej matki niepodległości. Niewiele osób wie, że otrzymała od marszałka Piłsudskiego Krzyż Niepodległości, przyznawany zwyczajowo wyłącznie żołnierzom - dodaje s. Małgorzata.

Wszystkie zespoły wykonają też obowiązkowo drugi utwór poświęcony Duchowi Świętemu, który jest patronem obecnego roku liturgicznego.

Nie zabraknie też niespodzianek - na zespoły będzie czekać pizza. Ale nie ona będzie główną atrakcją przeglądu. O godz. 13 wystąpi ks. Jakub Bartczak, raper z Wrocławia, który z pewnością przekaże wiele ważnych treści poprzez swoje utwory. Ksiądz Kuba od dziecka jest związany ze sceną hip-hop. Nagrał już kilka płyt. - Będzie dla nas rapował, a potem odprawi Mszę św. Po Eucharystii będzie werdykt jury, które wskaże mocne strony każdego zespołu i je wyróżni. Dowiemy się też, które z zespołów znajdą się na podium. Na zakończenie wspólnie wykonamy utwór J. Blycharza "Przybądź, Święty" - dodaje s. Małgorzata.

Mecenasami imprezy są IPN i Muzeum II Wojny Światowej. VIII Dziecięca Cecyliada u św. Urszuli została objęta honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama