Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wolni w miłości do Boga przejdź do galerii

- Miłością jest Chrystus. Chcemy, by uczestnicy odkrywali Go w trakcie spotkań, a następnie w swoim życiu - mówi ks. Zbigniew Drzał.

Kilkuset młodych ludzi 15 listopada wzięło udział w jubileuszowej, 10. edycji Forum "Młodzi i Miłość". Hasło przewodnie - "Zawsze wolni" - nawiązywało do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale było również zachętą, by prawdziwej wolności szukać w Bogu.

- Obecnie mamy niepodległość podaną na tacy, często wielu nie dostrzega jej wartości. Nie rozumiemy patriotyzmu, a wolność odbieramy jako kwestię zmiany kanału programu w TV. Pamiętajmy, że Polacy zawsze byli niepodlegli duchem, dlatego udało się nam wygrać i tę zewnętrzną wolność, ale to wszystko wiązało się z głęboką wiarą w Boga - mówi ks. Drzał, proboszcz parafii pw. Świętych Anny i Joachima w Gdańsku-Letnicy oraz organizator Forum "Młodzi i Miłość".

Ksiądz Drzał przypomniał historię forum. - Zaczęło się w gdańskim Matemblewie, gdzie przez długi czas odbywał się doroczny festiwal. Zorganizowano w sumie 16 edycji, które - niezależnie od bieżącego hasła - zawsze opatrzone były podtytułem "Nie możecie przegrać miłości". To przesłanie pozostawił nam Jan Paweł II, który bardzo mocno pokładał nadzieję w potencjale wiary młodych ludzi, a dodatkowo znalazł do nich klucz, bo niezależnie od kontynentu, państwa czy miasta oni zawsze przyjmowali go z ogromną radością i chłonęli jego słowa - mówi proboszcz.

Wydarzenie, które tym razem odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowyn AmberExpo, zainaugurował występ zespołu Kierunek Niebo, który porwał młodych do radosnego i spontanicznego uwielbienia.

Ekspertem tegorocznego forum był ks. dr Marek Dziewiecki, znany w całej Polsce rekolekcjonista, psycholog i mówca. Jednym z jego stałych zajęć są spotkania w szkołach średnich i ze studentami, w czasie których rozmawia z młodymi ludźmi o tym, jak wygrać życie i być szczęśliwym. Publikuje książki i artykuły m.in. na temat wychowania, małżeństwa i rodziny, psychologii zdrowia, profilaktyki i terapii uzależnień, a także z zakresu komunikacji międzyludzkiej.

Ksiądz Dziewiecki wygłosił prelekcję pt. "Wolni, by kochać". - Mamy wolność, bo dostaliśmy ten dar od Boga. Wolność nie tylko jest prawdziwa, ale jest również ważna. Dlaczego? Bo mogę wolność wykorzystać w poważny sposób. Mogę podejmować decyzję, czy kocham, czy nienawidzę, czy słucham Boga, czy słucham szatana, czy słucham Dekalogu, czy popędów własnego ciała - mówił prelegent. - To, że mamy wolność zewnętrzną, nie znaczy, że jesteśmy wewnętrznie wolni. Bóg dał 10 Przykazań, żebyśmy żyli w wolności osobistej. Wolność oznacza również, że jestem zdolny się do czegoś zobowiązać - dodał ks. Dziewiecki. - Dojrzała wolność oznacza używanie jej, żeby kochać - dawać miłość, a także przyjmować ją od Boga i Bożych ludzi. Pamiętajmy, że Bóg nas kocha bezwarunkowo, za nic - podkreślił.

Gościem specjalnym forum był natomiast Muniek Staszczyk, wokalista zespołu T.Love. - Zawsze byłem biznesmenem, stąd wiem, że lepszy jest deal z Bogiem niż z szatanem - puścił oko Muniek. Artysta podzielił się historią własnego zmagania się z wolnością i o wolność. - Nie musisz być prymusem, żeby zwrócić się do Boga. On nas kocha za darmo. To jest najwspanialsze. Każdy ma szansę, każdego dnia. Moja wiara to sakramenty - spowiedź św., Komunia św. i Msza św. Moja wiara to podłoga, która pozwala mi twardo iść przez życie - podkreślił. - Chrześcijaństwo jest totalnie niemodne, ale prowadzi do prawdziwej wolności. Kto znajdzie Boga w sobie, jest dużo bardziej wyluzowany i prawdziwy. Dlatego warto, mimo pokus dzisiejszego świata, zakotwiczyć swoje życie w Jezusie - dodał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama