Nowy numer 20/2024 Archiwum

Pojęcia, które odzyskują wolność

Patriotyzm, honor i Bóg - te wartości przyświecały wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania w 1918 r. wolnej Polski. W 100. rocznicę wydarzenia pomorscy lekarze spotkali się na specjalnej konferencji.

Organizatorem konferencji był gdański oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Wśród gości wydarzenia, które odbywa się cyklicznie od 18 lat, znaleźli się m.in. poseł na Sejm prof. dr hab. Grzegorz Raczak, kardiolog, dr Piotr Szubarczyk, historyk z gdańskiego oddziału IPN, oraz ks. dr Leszek Jażdżewski, historyk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego i wykładowca Gdańskiego Seminarium Duchownego. Kapłan wygłosił wykład pt. "Wkład duchowieństwa w umacnianie polskości na Pomorzu w XX w.”. Przedstawił w nim sylwetki kilkunastu duchownych, którzy w różny sposób przyczynili się swoją działalnością do powrotu Pomorza do Macierzy - od walki zbrojnej, poprzez zaangażowaną działalność duszpasterską i polityczną, aż po pracę organiczną przy organizacji związków rolniczych i kupieckich.

To była 18. odsłona dorocznego spotkania gdańskich lekarzy katolików. - Nasze konferencje, spotkania z etyką lekarską to pomysł prof. Grażyny Świąteckiej. Ja jestem kontynuatorką tego dzieła. Chodzi nam o to, by oprócz rozwijania kompetencji zawodowych lekarzy uwrażliwiać na rzeczy fundamentalne, sprawy etyczne pochodzące wprost od przysięgi Hipokratesa. Szczególnie zależy nam na dotarciu do młodych ludzi, którzy wchodzą w zawód. Chcemy, by poza technizacją medycyny był jeszcze człowiek, traktowany holistycznie, nie tylko z ciałem, ale też z jego duszą - mówi dr Elżbieta Krzymińska-Stasiuk, prezes gdańskiego oddziału stowarzyszenia, organizatorka spotkania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama