Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wielki pożar w trzy minuty

– Człowiekowi można wiele mówić o tym, co należy robić i jak żyć. Ale w życiu świętych to wszystko ogniskuje się i urealnia. Oni pokazują nam, jak dojść do świętości, a ich przykład pociąga serca – mówi Alicja Samolewicz-Jeglicka.

Katolickie Radio Plus od 26 lat współtworzy medialną rzeczywistość Wybrzeża. Niezależnie od licznych zmian strukturalnych i personalnych, jakie w tym czasie przeżył gdański oddział Plusa, jego dziennikarze niezmiennie starają się o to, by słuchaczy prowadzić w nurcie kolejnych przeżywanych przez Kościół okresów liturgicznych i pomagać w kształtowaniu ich duchowej kondycji. Temu właśnie ma służyć nowy program, który w Adwencie pojawił się w radiowej ramówce rozgłośni.

– Fioletowy kolor szat liturgicznych, jaki pojawia się w Adwencie, zachęca nas do pewnego wyciszenia i skupienia. Jest to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Ale nie wolno nam zapominać, że ma on nas przygotować także do powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Warto dodać, że to ostateczne spotkanie spełni się kiedyś w życiu każdego z nas. I nie będzie miało ono w sobie nic z błysku świątecznego neonu. Będzie spotkaniem z prawdziwym blaskiem wieczności, z Jezusem Chrystusem. Dlatego w tym czasie chcemy mówić naszym słuchaczom o sprawach najważniejszych – wyjaśnia ks. dr Maciej Kwiecień, dyrektor gdańskiego Plusa. Dodaje, że wzbudzenie w słuchaczach takiej refleksji nie jest łatwe, ponieważ dzisiaj w przestrzeni publicznej Adwent naznaczony jest wieloma działaniami komercyjnymi. – Zewnętrzne okoliczności w tym skupieniu nam nie pomagają. W sklepach panuje już świąteczny wystrój i rozbrzmiewają melodie kolęd. Świat toczy się swoim rytmem. Pełno tu świecidełek, handlu, blichtru. Chcemy człowieka zanurzonego w tym świecie wprowadzić w istotę tego, co ma się dokonać w naszym życiu. Dlatego właśnie nasz nowy program ma charakter krótkich rekolekcji – dodaje ks. Kwiecień.

Uczestniczący w przedsięwzięciu księża i dziennikarze podkreślają, że długo zastanawiali się nad formułą programu. – Stwierdziliśmy, że pokazując życie świętych, w trzy minuty można przekazać ludziom naprawdę bardzo wiele treści. Ich sylwetki prezentujemy od poniedziałku do piątku o godz. 17.30 – mówi A. Samolewicz-Jeglicka, dziennikarka Plusa. – Audycja podzielona jest na trzy części. Za każdym razem przedstawiamy konkretnego świętego lub świętych. Trochę o nich opowiadamy, wybierając najciekawsze momenty z ich życia. Później staramy się przełożyć to ich życie na współczesność. Czyli powiedzieć o tym, jak możemy brać z nich przykład. Co możemy robić. Na końcu zadajemy jakieś konkretne zadanie, które ma nas prowadzić do świętości, a zarazem przygotować do świąt Bożego Narodzenia – opowiada.

Zaznacza, że proste zadania przekładane na język codzienności mają przyczynić się do rzeczywistej przemiany człowieka. – Papież Franciszek podkreśla, że świętość jest na wyciągnięcie ręki. Chcemy wyciągnąć więc nasze ręce do świętych, aby nas poprowadzili. Te trzy minuty mogą nas rozpalić i zachęcić do pierwszego kroku na tej drodze – dodaje dziennikarka. Świętych, których życie przedstawiają w programie, wybierali wspólnie. Są wśród nich zarówno wielcy, doskonale znani, tacy jak o. Pio, jak również i tacy, o których większość katolików nie słyszała w ogóle. – W programie mówimy także o naszych lokalnych świętych, m.in. o bł. s. Alicji Kotowskiej czy o bł. ks. Władysławie Miegoniu – dodaje ks. Kwiecień.

Twórcy programu podkreślają, że niezwykle cenny jest także fakt, że święci dochodzili do pełni relacji z Panem Bogiem różnymi drogami. – Nie są przecież święci od początku życia. Oni pokazują, że mimo ludzkich upadków można dojść do świętości. Pokazują drogi, na jakich my możemy realizować naszą świętość – zaznacza Alicja. – Gdy wybieraliśmy świętych do tego programu, bardzo mocno chodziły mi po głowie słowa św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet jeżeli inni nie będą od was wymagali” – mówi ks. Łukasz Grelewicz, który zaangażował się w przygotowanie projektu. – Święty to człowiek zwyczajny, prosty. W życiu potrafimy wiele namieszać, doświadczyć wielu zakrętów, myśląc, że w ten sposób dojedziemy do szczęścia. Ale świętości nie da się osiągnąć bez Boga. Być świętym oznacza uczestniczyć w Bogu. Być w nim – dodaje ks. Łukasz. Podkreśla, że ostatecznym celem 3-minutowych rekolekcji Plusa jest pomoc w podjęciu decyzji co do skorzystania z sakramentów Eucharystii i pokuty. Czy wysłuchanie krótkiej audycji naprawdę może tak zmienić życie człowieka? – To rekolekcje w pigułce. Ale nawet mała pigułka potrafi wywołać wielką reakcję. Chcemy obudzić w naszym słuchaczu myślenie o sprawach najważniejszych. Zapowiadający audycję plakat przedstawia płonącą zapałkę. Wydaje się, że to coś małego. Ale to od niej zapala się wielki ogień. Mamy nadzieję, że w naszych słuchaczach także się on rozpali – podsumowuje ks. Kwiecień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama