Nowy numer 30/2021 Archiwum

Pomóż św. Mikołajowi ze Świętojańskiej 72

Ruszyły już dwie pierwsze akcje charytatywne zorganizowane przez zakonników dla ratowania zabytkowej świątyni. W niedzielę, 9 grudnia o godz. 20 można wesprzeć akcję uczestnicząc w koncercie w kościele św. Jana.

Trwa akcja ratowania bazyliki św. Mikołaja, której grozi katastrofa budowlana. Zapadły się filary w jednej z naw, popękały sklepienia. Pod koniec października ojcowie dominikanie podjęli dramatyczną decyzję, by po kilkuset latach działalności zamknąć świątynię. Ojciec Michał Osek, subprzeor klasztoru, mówi, że mimo tych trudności zakonnicy ani na chwilę nie dali odczuć wiernym, że kościół w wymiarze duszpasterskim jest zamknięty. Dominikanie odprawiają Msze św. w sąsiednich świątyniach, prowadzą aktywną działalność kaznodziejską, szczególnie w trwającym Adwencie. Jedyną stratą jest decyzja, by w tym roku odwołać cieszące się ogromną frekwencją gdańszczan Roraty u dominikanów. - Nie zabrakło jednak Mszy św. z Godziną Świętą w południe, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej (8 grudnia). Celebrowaliśmy ją w kościele św. Katarzyny z udziałem o. Pawła Kozackiego, polskiego prowincjała dominikanów. To wyraz solidarności i troski naszych ponad 400 współbraci, którzy nie tylko w modlitwie są z nami - dodaje o. Osek. Słowa wsparcia, zapewnienia o modlitwie płyną też od innych zgromadzeń i Kościoła gdańskiego.

W ślad za nimi idą czyny - 16 grudnia we wszystkich parafiach diecezji zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku.

Sami zakonnicy z ul. Świętojańskiej 72 robią wiele, by ich głos wołający o ratowanie świątyni był dobrze i wyraźnie słyszalny nie tylko na Pomorzu, ale w całym kraju i poza jego granicami. Zostały już uruchomione dwie akcje angażujące wszystkich związanych emocjonalnie z kościołem - „Zajrzyj do św. Mikołaja” i „Napisz do św. Mikołaja”. - W pierwszej z nich czekamy na skany rodzinnych fotografii, na których pojawia się nasza świątynia. W drugiej prosimy o podzielenie się z nami emocjami dotyczącymi naszego kościoła w liście. Tak jak się pisze do św. Mikołaja. Jednak ten list nie trafi do Laponii, ale na Świętojańską 72 w Gdańsku. Czekamy na fotografie i listy wysłane na naszą pocztę elektroniczną: archiwum.gdansk@gmail.com albo tradycyjne listy - dodaje zakonnik.

Nie koniec na tym. Na niedzielę, 9 grudnia o godz. 20 w kościele św. Jana zaplanowano koncert charytatywny na rzecz ratunkowego remontu bazyliki. „Kompleta” z udziałem Mai Siemińskiej, Stefana Wesołowskiego, Michała Jacaszka i Roberta Pożarskiego to wydarzenie muzyczne łączące chorały gregoriańskie z muzyką współczesną.

Wszyscy gdańszczanie i turyści mogą weprzeć prace remontowe datkiem pieniężnym nie tylko na konta gdańskiego klasztoru, ale osobiście. - Po raz pierwszy w dziejach naszej świątyni zabraliśmy z niej kilkusetletnią skrzynię na datki. Do 23 grudnia postoi tuż przy wejściu do Wielkiej Zbrojowni, gdzie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Towarzyszy jej wizerunek naszego patrona, skopiowany z obrazu w bazylice. Dodatkowo, z każdego nabytego na jarmarku kubka, złotówka trafia na naszą akcję ratunkową - mówi o. Osek.

O wszystkich akcjach charytatywnych, zbiórkach i wydarzeniach związanych z ratowaniem bazyliki św. Mikołaja ojcowie dominikanie z Gdańska informują szczegółowo na swojej stronie internetowej i profilach na portalach społecznościowych.

O akcji ratowania bazyliki św. Mikołaja czytaj w  50. numerze "Gościa Niedzielnego", który ukaże się w niedzielę, 16 grudnia br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama