Tłum gdańszczan i gości wypełnił oliwską świątynię w noc narodzin Chrystusa. Uroczystą Pasterkę odprawił dla wiernych abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.
Arcybiskup wspomniał także o tragicznych wydarzeniach w Karwinie, w Czechach. - Łączymy się w modlitwie pamięci za ofiary tragedii w kopalni w Karwinie. Za przerwane tragicznie życie naszych braci górników. Za ich rodziny, które w przededniu Świąt Narodzenia Pańskiego zostały dotknięte nieszczęściem, okryte żałobą. Modlimy się, aby Matka Boże Bolesna przyniosła im pocieszenie w trudnych chwilach - mówił.
Na zakończenie, symbolicznie łamiąc się opłatkiem w homilli, metropolita gdański podziękował za wsparcie i złożył życzenia braciom w kapłaństwie i wiernym. - Zaczynam od księży biskupów Wiesława i Zbigniewa, biskupów pomocniczych archidiecezji gdańskiej. Dziękuję ze wspieranie mojej biskupiej drogi, za waszą apostolską aktywność i za braterski rytm waszych serc, który odczuwam i za który jestem szczególnie wdzięczny. (...) Przełamuję się opłatkiem z kapłanami naszej gdańskiej archidiecezji wszystkich stopni i kościelnych godności. Dziękuję za waszą ofiarną posługę w służbie Chrystusa. Za waszą kapłańską charyzmę. Za świadectwo duchowego zjednoczenia z Jezusem. Za jedność z waszym biskupem. Także za wasz hart ducha, kiedy wasza godność kapłańska - zarówno żyjących, jak i zmarłych - przez środowiska wrogie Kościołowi stawiana jest pod pręgierzem oskarżeń, zarzutów, pomówień. Na wyrost, na oślep, dla medialnego efektu. Dzielę się opłatkiem ze wspólnotą Gdańskiego Seminarium Duchownego, księdzem rektorem, wykładowcami, wychowawcami i seminaryjną młodzieżą. Jesteście - drodzy klerycy - zadatkiem przyszłości, nowym siewem kapłańskich powołań, który ma wzrosnąć dorodnym owocem urodzaju. Życzę, aby wasze seminaryjne lata ugruntowały w was pewność, że kapłaństwo tylko wtedy ma sens, jeśli jest kapłaństwem służebnym. Dzielę się opłatkiem z ludźmi pracy. Wszystkich zawodów, struktur, instytucji, korporacji. To wy swoją pracą zawodową, swoja służbą, umacniacie każdego dnia dom Ojczyzny: jego zasobność, stabilność, gospodarczy i społeczny wymiar. I jego przyszłość. Życzę, aby wasza codzienna praca przynosiła owoce dobra, satysfakcji, rozwoju intelektualnego i duchowego. Praca w służbie waszych rodzin. Praca w służbie ojczyzny. (...) Wyciągam dłoń z opłatkiem ku wam, ludzie młodzi. Jesteście nadzieją Kościoła i nadzieją Ojczyzny. Wciąż was tysiące na jasnogórskich pielgrzymich szlakach. Wciąż was wielu tam, gdzie możecie ujawnić piękno swych miłosiernych młodych serc, gotowych podejmować trudne wyzwania. Często na przekór importowanym trendom, na przekór politycznej poprawności, która pragnęłaby oderwać was od źródeł życia i prawdy: od Chrystusa, Kościoła, narodu, jego pamięci historycznej i tożsamości kulturowej. (...) Dzielę się opłatkiem z ludźmi publicznej służby, szczególnie z tymi, którym ostanie wybory samorządowe przyniosły zwycięski mandat zaufania i społecznego poparcia. Jesteście posłani na służbę dobru wspólnemu. Macie ją pełnić wedle porządku ukształtowanego, prawego sumienia. To ma być imperatyw waszej służby - zakończył abp Sławoj Leszek Głódź.