Nowy numer 24/2021 Archiwum

Betlejem w skali mikro

Mechaniczne, statyczne albo żywe - szopki zagościły w świątyniach gdańskiej archidiecezji. Cieszą szczególnie dzieci, ale są też okazją do wspólnego rodzinnego rozważania tajemnicy narodzin Jezusa.

Szopki bożonarodzeniowe to tradycja franciszkańska. Święty Franciszek z Asyżu po raz pierwszy przygotował inscenizację szopki betlejemskiej w 1223 r. w Greccio niedaleko Rzymu. Od tego momentu jego współbracia rozprzestrzenili żłóbki w najróżniejszych postaciach po całym świecie. Również w Trójmieście, gdzie franciszkanie przygotowują je tradycyjnie w kościele pw. Świętej Trójcy. Są to dwie szopki - pierwsza z nich, na dziedzińcu, to żywa szopka, w której, poza figurą Dzieciątka Jezus, znajdują się zwierzęta: gęsi, kucyk, kozy i owce.

Druga, obiekt zachwytów dzieci, znajduje się w bocznej nawie kościoła. To szopka ruchoma, w której pośród miniatur gdańskich zabytków, jak bazylika Mariacka czy Ratusz Głównego Miasta, porusza się kilkadziesiąt figur postaci związanych z miastem.

Warto również odwiedzić szopkę w sanktuarium MB Fatimskiej na Żabiance. Ksiądz Adam Kołkiewicz przygotował tam szopkę przedstawiającą Betlejem z czasów Jezusa. Jest mechaniczna i pełna detali żyjącego miasta.

Betlejem w skali mikro   U gdańskich zmartwychwstańców żywa szopka będzie działać jeszcze po święcie Trzech Króli Piotr Piotrowski /Foto Gość Do odwiedzenia żywej szopki, która będzie działać do 13 stycznia przyszłego roku, zachęcają również zmartwychwstańcy posługujący w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w gdańskiej Strzyży. Na wzniesieniu przy świątyni, w drewnianej stajence zadomowiły się gospodarskie zwierzęta. - Są gęsi, gołębie, owce i osioł, który lubi szczypnąć odwiedzających. Nasi parafianie i goście przychodzą tu całymi rodzinami, robią zdjęcia, ale pewnie też rozważają narodzenie Jezusa - mówi ks. Arkadiusz Kita, wikariusz parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama