Nowy numer 15/2024 Archiwum

Orszaki Trzech Króli

- Orszaki to jasełka uliczne, które mają pokazać, że Pan Jezus się narodził, i że jesteśmy powołani do królowania - mówią Alicja i Mirosław Mrozowie ze Szkoły Fregata, współorganizatorzy gdańskiego Orszaku Trzech Króli.

Już po raz dziewiąty w uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), ulicami miast i miejscowości archidiecezji gdańskiej przejdą kolorowe i radosne Orszaki Trzech Króli. Do rodzinnego świętowania i wspólnego śpiewu kolęd zaproszeni są wszyscy diecezjanie.

- W gruncie rzeczy święto Trzech Króli jest objawieniem Chrystusa pogańskiemu światu. Naszą motywacją jest pokazanie tego, że On i dzisiaj ratuje nas z naszego pogaństwa. Wychodzimy z tym objawieniem na ulice także i po to, by pokazać ludziom wierzącym, że nie są sami - tłumaczą A. i M. Mrozowie.

Poniżej podajemy listę miejscowości, w których odbędą się orszaki Trzech Króli.

Gdańsk

Początek orszaku o godzinie 11.30 przy wejściu głównym do bazyliki Mariackiej (od ul. Piwnej). O 12 uczestnicy odmówią modlitwę "Anioł Pański". Następnie kolorowy pochód przejdzie ulicami Głównego Miasta: Piwną, Tkacką i Długą na Długi Targ, gdzie na scenie przed Zieloną Bramą nastąpi kulminacja, czyli pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną. Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd.

Gdynia

Świętowanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46). Po Eucharystii ok godz. 12 nastąpi przemarsz ulicami miasta w kierunku kościoła oo. Franciszkanów pw. św. Antoniego przy ul. Ujejskiego 40, gdzie odbędą się jasełka oraz wspólne kolędowanie. Po drodze przedstawiane będą scenki biblijne. Organizatorzy zachęcają uczestników do przyjścia w przebraniu anioła.

Rumia

O 11 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych (ul. Dąbrowskiego 26). Po Eucharystii, ok. godz. 12 orszak wyruszy ulicami: Dąbrowskiego i Starowiejską do pomnika Jana Pawła II, gdzie odbędzie dalsza część świętowania.

Sopot

Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12.30 spod muszli koncertowej przy sopockim molo w kierunku kościoła św. Jerzego (ul. Kościuszki 1). Pochód zakończy koncert kolęd w świątyni.

Wejherowo

Orszak wyruszy o godz. 13.30 spod Pałacu Przebendowskich (ul. Zamkowa 2).

Żukowo

Początek orszaku na parkingu przed halą widowiskowo-sportową przy Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie (ul. Armii Krajowej 2 E) o godz. 12.45. O 13 odbędzie się wspólna modlitwa. Następnie pochód przemaszeruje ulicami: Armii Krajowej, Gdyńską i Siostry Faustyny. Ok. 14 nastąpi pokłon Panu Jezusowi w stajence przez Trzech Króli i wszystkich uczestników orszaku w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.


Więcej o przygotowaniach do Orszaków Trzech Króli w Szkole Fregata będzie można przeczytać w 1. numerze Gościa Gdańskiego na 6 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama