Nowy numer 08/2024 Archiwum

Łączy nas Jezus

Gdy w wielu miejscach na Pomorzu zakończą się Orszaki Trzech Króli, wieczorem nasi bracia w wierze zasiądą do wigilijnego stołu. Ks. mitrat Józef Ulicki zaprasza do odwiedzenia w tym czasie świątyń w Gdańsku i Gdyni, gdzie można uczestniczyć w oktawie Świąt Bożego Narodzenia w rycie greckim.

Przygotowania do Bożego Narodzenia w parafii św. Bartłomieja zaczęły się w czasie, gdy rzymscy katolicy świętowali przyjście nowo narodzonego Jezusa.

Kościół św. Bartłomieja i gdyńska parafia, działająca od dwóch lat przy Kolegiacie, służą wiernym z niemal całego obszaru dawnego województwa gdańskiego. To teren od Helu przez Wejherowo, Rumię, Redę, Trójmiasto, Banino, Pruszcz aż po Tczew.

- W czasie niedzielnej Eucharystii kościół jest pełen. Nasza parafia jest młoda, to wynik migracji do większych miast, spowodowana poszukiwaniem lepszej pracy. Dlatego mamy więcej chrztów niż pogrzebów - mówi ks. Ulicki.

Parafia angażuje się także w życie religijne archidiecezji gdańskiej - bierze udział w ekumenicznej modlitwie za zmarłych, spotkaniach z cyklu „Asyż w Gdańsku” czy też pracy katechetycznej w pobliskiej szkole podstawowej.

Teraz przed parafianami jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w roku. - Nasz obrządek nie zmienił kalendarza, dlatego w świętowaniu dzielą nas dwa tygodnie. To powoduje, że w świątecznej liturgii bierze też udział część osób wyznania prawosławnego, który trzymają się tradycji kalendarza juliańskiego - dodaje ks. Ulicki.

Święta Bożego Narodzenia u grekokatolików, podobnie jak w obrządku rzymskim, rozpoczyna Wigilia. Wieczorem wierni gromadzą się na Eucharystii podobnej do tradycyjnej polskiej Pasterki.

- Zaczniemy uroczystość o godz. 20.30, bo wiele osób musi do nas dojechać, a w tradycji jest też wspólna wieczerza, którą każdy chce spędzić z najbliższymi. W trakcie liturgii przywitamy nowo narodzonego hymnem "Emanuel", czyli Bóg z nami, którą śpiewają wierni razem z księdzem. Potem będzie błogosławieństwo darów ziemi: chleba, pszenicy, oleju i wina - wyjaśnia ks. Józef Ulicki.

Rozbudowana jest też liturgia Bożego Narodzenia, gdy ksiądz błogosławi wiernych olejem, czyniąc na ich czołach znak krzyża. - To błogosławieństwo przyjęcia, do którego przystępują wszyscy wierni w kościele. Ważny element liturgii - dodaje mitrat.

Kolejne dni stycznia, 8. i 9., to święto Matki Bożej Rodzicielki i św. Szczepana. Ks. Józef Ulicki przewiduje, że w świątecznych dniach świątynia będzie pełna wyznawców. Jak zapewnia, dla rzymskich katolików to także dobra okazja do tego, by zbliżyć się do siebie.

- Drzwi naszego kościoła zawsze są otwarte dla naszych braci. Serdecznie zapraszam do uczestniczenia w naszej liturgii. Wiele osób będzie miało okazję do zapoznania się z piękną, starą i bardzo bogatą obrzędowością. W tym wszystkim łączy nas katolików nowo narodzony Jezus - zaprasza do odwiedzin ks. mitrat Józef Ulicki.

Parafia greckokatolicka św. Bartłomieja i Opieki NMP znajduje się w centrum Gdańska, przy ul. Zaułek św. Bartłomieja, w sąsiedztwie szkoły muzycznej i Galerii Madison. W czasie Bożego Narodzenia wszystkie Mszę św. będą sprawowane o godz. 17.30, poza liturgią w Wigilię o godz. 20.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama