Niezłomni na scenie

Ruszyły zapisy na Pomorski Przegląd Teatralny "Historie Bohaterów Niezłomnych. Bohaterowie walk o niepodległość Polski".

Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań historycznych oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży poprzez wykorzystanie form teatralnych przedstawiających historię najnowszą Polski.

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w tegorocznej edycji przeglądu organizatorom zależy, by uczestnicy zaprezentowali losy bohaterów, którzy walczyli najpierw w I wojnie światowej podczas zmagań o wolność, a dwie dekady później - w walkach o jej utrzymanie, w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu. 

- Szczególny nacisk chcemy położyć na zaprezentowanie historii bohaterów Polski, którzy z bronią w ręku, ale także w inny sposób walczyli o wolną ojczyznę - informuje Artur Chomicz, koordynator przeglądu z IPN Gdańsk.

W konkursie mogą brać udział amatorskie grupy i zespoły teatralne działające przy szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, centrach kultury oraz innych instytucjach prowadzących działalność edukacyjną i kulturalną, które mają siedzibę w województwie pomorskim.

Zadaniem uczestników jest przygotowanie formy teatralnej nawiązującej do historii zmagań Polaków w walce o niepodległość w XIX i XX wieku. W konkursie można zaprezentować dowolną formę teatralną, np. teatr ruchu, pantomimę, dramat sceniczny, monodram. Zgłoszona forma teatralna może być formą autorską, adaptacją lub inscenizacją. Prezentacja na scenie nie może trwać dłużej niż 20 minut. Czas montażu scenicznego zespołu - nie dłuższy niż 15 minut.

Zapisy potrwają do 11 stycznia. Finał konkursu odbędzie się w pierwszej połowie marca w jednym z trójmiejskich teatrów. Nagrodę dla laureatów konkursu i ich opiekunów stanowi wyjazd edukacyjny do miejsc związanych z walką o niepodległość i suwerenność Polski w XX wieku. Więcej informacji - regulamin oraz kartę zgłoszeniową - znaleźć można na stronie internetowej gdańskiego oddziału IPN.

Organizatorem II Pomorskiego Przeglądu Teatralnego "Historie Bohaterów Niezłomnych" jest Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..