Przy betlejemskim żłóbku w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku spotkali się 10 stycznia mężczyźni z archidiecezji - członkowie wspólnoty "Semper Fidelis". Modlitwie z braćmi przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.
Ksiądz Zdzisław Róż, duszpasterz braci, i kilkudziesięciu członków tej wspólnoty zgromadzili się w bazylice archikatedralnej przy stajence betlejemskiej. Modlitwę i kolędowanie w oliwskiej świątyni poprowadził bp Zieliński. - Przychodzimy tutaj "semper fidelis", zawsze wierni Jezusowi, żeby tę wierność jeszcze bardziej zakorzenić w nowo narodzonym Zbawicielu. Oprzeć ją na prawdzie o miłości Boga do człowieka, której szczególną odsłoną było Jego przyjście na świat w ludzkiej postaci - mówił bp Zbigniew.
U stóp żłóbka zgromadzeni śpiewali tradycyjne kolędy - "Wśród nocnej ciszy" czy "Mędrcy świata monarchowie", czym nawiązali do niedawnej uroczystości Objawienia Pańskiego.
- Światu i każdemu z nas potrzeba miłości jak tlenu. Potrzeba tej miłości w najbliższych relacjach rodzinnych, sąsiedzkich i dalszych - w ojczyźnie i świecie. Czy człowiek pamięta dziś jednak, że niezbywalnym fundamentem dobra jest ludzka miłość? Bez niej nawoływanie do dobrych postaw nie ma żadnego znaczenia. Żyjemy w świecie uwikłanym w sprzeczności, w którym walczy się o prawa do życia zwierząt (i dobrze), ale w którym za absolutny wymóg demokracji uznaje się prawo do zabijania najmniejszego, bezbronnego dziecka. W tym świecie mamy głosić siłę miłości. To zadanie w czasach wolności jest jeszcze bardziej skomplikowane i trudne do wykonania - mówił bp Zieliński.
Po modlitwie hierarcha wraz z ks. Zdzisławem i braćmi podzielił się opłatkiem w sali oliwskiej plebanii. Życzył braciom wytrwałości w służbie głoszenia miłości i nadziei, która daje plany na przyszłość. W imieniu wspólnoty za modlitwę i wspólne kolędowanie podziękował ks. Róż.
Gdańska Kościelna Służba Mężczyzn "Semper Fidelis" została powołana do pomocy w organizacji pierwszej wizyty papieża św. Jana Pawła II na Wybrzeżu w 1987 roku. Po pielgrzymce Jana Pawła II wielu mężczyzn wyraziło chęć dalszego służenia Kościołowi gdańskiemu. W tej sytuacji bp Tadeusz Gocłowski w styczniu 1988 r. ustanowił stałe duszpasterstwo mężczyzn na szczeblu diecezjalnym i parafialnym.
Statutowymi zadaniami duszpasterstwa KSM "Semper Fidelis" są działanie na rzecz odnowy religijnej w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym przez uświęcenie życia, pielęgnowanie tradycji chrześcijańskiej, a także bezpośrednia posługa Kościołowi w czasie uroczystości kościelnych i uczestniczenie w życiu Kościoła w wymiarze duchowym i materialnym. Dziś w gdańskiej archidiecezjalnej KSM działa ponad 1000 panów.