To było 10. spotkanie abp. Sławoja Leszka Głódzia z reprezentacją pomorskich samorządów. - To tradycja, a więc prawo. A prawa należy przestrzegać - przypomniał metropolita gdański.
Przedstawiciele wszystkich szczebli władz samorządowych spotkali się z abp. Głódziem w sali św. Jana Pawła II oliwskiego seminarium. To już tradycja, że doroczne spotkanie opłatkowe tego gremium odbywa się w tym miejscu. W wydarzeniu uczestniczyli obaj biskupi pomocniczy oraz przedstawiciele wojewody, marszałka i licznie reprezentowanych gmin.
- W Polsce udały się samorządy. Jedynie. Gorzej z innymi strukturami państwa, stworzonymi w naszej ojczyźnie po przemianach ustrojowych. W tym wszystkim jest także Kościół, który jest rzeczywistością realną, nie wirtualną, tak jak w innych krajach europejskich. Pada też w Polsce hasło rozdziału Kościoła od państwa. Ja już wielokrotnie, jako członek komisji wspólnej rządu i Episkopatu, mówiłem, jakie są twarze takiego rozdziału. Są różne oblicza: rewolucji francuskiej, rewolucji październikowej, postkomuny, wojny hiszpańskiej, gdzie mordowano księży i burzono kościoły. Ale też amerykański, gdzie wspólnoty istnieją obok siebie. W Polsce jesteśmy po Soborze Watykańskim II, gdzie jest mowa o autonomii państwa i Kościoła. Obywatele należą do Kościoła i do państwa, w oparciu o umowy międzynarodowe. Jako Kościół nosimy w sobie wartość dobra wspólnego i służby drugiemu człowiekowi w szkole, w szpitalach, w wojsku - mówił podczas spotkania abp Głódź.
Metropolita przypomniał także, że mijający rok był bardzo ważny z racji wielkiej rocznicy 100-lecia niepodległości. - Ten rok jest równie ważny. Wspominamy 100 lat Ordynariatu Polowego, 100 lat nawiązania stosunków ze Stolicą Apostolską, a w naszej diecezji - 80 lat od ofiary pomorskich duchownych zamordowanych przez hitlerowców - przypomniał hierarcha.
Arcybiskup podziękował samorządowcom za ich służbę, pogratulował wyborów, reelekcji i nowych stanowisk. - Chcę podziękować za waszą pomoc, bo samorządy najbardziej wychodzą w stronę ludzi w całokształcie życia społecznego. Powinniśmy wszyscy bronić życia, etosu rodziny i żyć w harmonii społecznej. I tego pragnę wam życzyć - mówił metropolita.
Głos zabrali również samorządowcy. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, podziękowała za słowa pochwały dla samorządowców, ale wspomniała też o wyzwaniach. - Mamy obowiązek budować wspólnotę. To obowiązek, który należy do nas, samorządowców - dodała wiceprezydent Gdyni.
O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, prezentując kolędy polskie i hiszpańskie.