Przedstawiciele ruchów trzeźwościowych, stowarzyszeń samopomocowych i osoby zmagające się z uzależnieniami spotkały się 13 stycznia na diecezjalnym opłatku. Towarzyszyli im bp Zbigniew Zieliński i środowiskowi duszpasterze.
Coroczne, świąteczne spotkanie duszpasterstwa trzeźwości rozpoczęła Msza św. w bazylice archikatedralnej. Zgromadzili się na niej przedstawiciele Sejmu, samorządu, policji i przede wszystkim diecezjalnych środowisk i ruchów trzeźwościowych. Eucharystii przewodniczył bp Zieliński, koncelebrował ją m.in. z ks. Bogusławem Głodowskim, duszpasterzem osób uzależnionych, ks. Karolem Wnukiem, duszpasterzem trzeźwości, i ks. Janem Uchwatem, ojcem duchownym Gdańskiego Seminarium Duchownego.
W słowie poprzedzającym liturgię ks. Głodowski przypomniał zatrważające dane dotyczące Polski. - Problem alkoholowy dotyka prawie miliona polskich rodzin, a 4 mln Polaków pije w sposób ryzykowny. To problemy, którym trzeba bezwzględnie przeciwdziałać, ale nie rozwiążą się one same bez pomocy innych ludzi i nas, kapłanów i Kościoła - mówił.
W swoim słowie bp Zieliński nawiązał do świątecznego dnia. - W uroczystość Chrztu Pańskiego rozważamy dar i moc tego sakramentu. Daru od Boga, który czyni nas wolnymi od grzechu. Jednak w naszym życiu sam sakrament nie wystarczy. Potrzebna jest wolna współpraca człowieka z łaską, z Bogiem. Wystarczy chwila zapomnienia i można je stracić. Wiedzą o tym ci, którzy o trzeźwość walczą, i ci, którzy im w tej walce pomagają. Jest trudność w walce o wewnętrzną wolność - mówił duszpasterz.
Biskup Zbigniew przypomniał, jak wielkim obowiązkiem jest walka o wewnętrzną i zewnętrzną wolność. - Wielu potrafi w imię wolności czynić wielkie rzeczy, wielu, powołując się na wolność, potrafi zmarnować swoje życie. Szczególnie dotyczy to ludzi młodych, gdy słysząc z ust autorytetów pseudomądrości o wolności, mogą swoją wolność stracić - dodał bp Zbigniew.
Po Mszy św. członkowie wspólnot trzeźwościowych, klubów abstynenta, grup samopomocowych - AA, Al-Anon, Alateen, DDA oraz osoby pracujące nad wyjściem z uzależnienia i współuzależnienia spotkali się w oliwskiej auli Jana Pawła II. Tam wraz z bp. Zbigniewem i swoimi duszpasterzami podzielili się opłatkiem przy wspólnym śpiewie kolęd i składaniu życzeń.
W diecezji gdańskiej działają kościelne ruchy trzeźwościowe. Jest to ponad 50 wspólnot, w większości działających przy parafiach.